Nowa jakość
gospodarki odpadami

NOWOCZESNE I CICHE
POJAZDY

NOWOCZESNY ZAKŁAD
ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Porządki na działce

Kiedy przychodzi wiosna, działkowicze nie mogą doczekać się pierwszych słonecznych i ciepłych dni, aby wreszcie wybrać się do swojego domku letniskowego. Jedni marzą o rozpoczęciu prac ogrodowych, inni o solidnym wysprzątaniu domku, wyjęciu leżaków i odpaleniu pierwszego grilla. Raz na jakiś czas na działce trzeba jednak zrobić generalne porządki lub remont, przy których generuje się ogromne ilości śmieci. Jak poradzić sobie z nimi szybko i wygodnie?

Co wyrzucamy?

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, że porządki na działce wiążą się ze śmieciami wielkogabarytowymi i niestandardowymi, których po prostu nie posortujemy w plastikowe worki. Wśród działkowych śmieci może znaleźć się dosłownie wszystko. Jeśli chodzie o prace w ogrodzie, mogą to być sterty gałęzi, wyrwane karpy starych drzew i plastikowe wory po ziemi. Kolejne „dziwne” śmieci generujemy sprzątając domki działkowe. Tam mogą znaleźć się stare plastikowe krzesełka, które postanowiliśmy wymienić na nowe, czy dywan, który podczas naszej nieobecności nadgryzły myszy. Do tego dochodzą sterty szmat i butelek po chemii, którymi domywamy po zimie nie tylko wnętrze domku, ale również grilla, ławki czy zabawki ogrodowe. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy sezon planujemy rozpocząć od remontu altanki ogrodowej czy wręcza całego domku. Do sterty śmieci dojdą nam wtedy resztki budowalne takie jak deski, gruz czy końcówki materiałów budowlanych. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Jedno rozwiązanie – kontener

Najwygodniejszą opcją w takim wypadku jest zamówienie kontenera na śmieci. Firma, u której zamówimy kontener na śmieci podstawi go nam na naszą działkę. Do kontenera możemy wrzucać wszystkie rodzaje śmieci, bez względu na ich rodzaj. Firma, taka jak np. i tak przeprowadzi ich segregację, gdy je od nas odbierze. Na odbiór kontenera możemy umówić się następnego dnia lub po prostu wtedy, gdy skończymy porządki. Wystarczy jeden telefon, aby kontener wraz  górą śmieci zniknął. A wtedy możemy zacząć cieszyć się z przyjścia wiosny na naszej perfekcyjnie wysprzątanej działce!

Wiele osób marzy o własnej działce. Gdy wreszcie uda się kupić upragnioną ziemię, przychodzi czas na budowę domu. Sporo ludzi decyduje się na wykonanie tej czynności w dużej mierze własnoręcznie. Okazuje się wtedy jednak, że o ile sama budowa przebiega w miarę sprawnie, o tyle sterty resztek budowlanych piętrzące się wokół domu zaczynają strasznie szybko rosnąć. Jak poradzić sobie z utrzymaniem porządku na działce?

Przede wszystkim – kontener!

Gdy na naszej działce zaczną pojawiać się pierwsze kupy śmieci, warto poszukać firmy, która specjalizuje się w odbiorze różnego rodzaju śmieci od klientów. Taka firma prawdopodobnie będzie świadczyła również wywóz odpadów budowlanych. Jak wygląda współpraca? Umówionego dnia pracownicy firmy podstawią na naszą działkę kontener o dobranej pojemności. Ustalamy z nimi, czy kontener zabrany będzie za kilka dni o konkretnej porze, czy sami zadzwonimy, gdy będzie już pełen. Jest to o tyle wygodna opcja, że w razie potrzeby możemy od razu poprosić o podstawienie drugiego. Do kontenera możemy wrzucać dosłownie wszystko, poza odpadami niebezpiecznymi. Resztki desek, cegieł, gruz, resztki farb, lakierów, waty szklanej i blach, nadają się do wrzucenia do kontenera. Wejdą tam nawet rzeczy wielkogabarytowe. Możemy więc spokojnie skupić się na budowie domku, bez zamartwiania się o to, czy prawidłowo posegregowaliśmy zupełnie nietypowe śmieci.

Co się dzieje później?

Gdy firma odbierze od nas pełen kontener, zabiera go do swojego zakładu, jaki jest np. zakład w Woli Duckiej, w którym  profesjonalnie gospodaruje się śmieciami. Rzeczy z naszego kontenera zostaną dokładnie posortowane na takie, które można będzie poddać recyclingowi, na materiały szkodliwe dla środowiska, i na te kompletnie bezużyteczne. Pierwsza grupa trafi na specjalistyczne linie recyclingowe, na których dzięki skomplikowanym procesom uda się uzyskać surowce wtórne.

Sortowanie śmieci stało się ostatnio bardzo modne, a w niektórych miejscach wręcz obowiązkowe. Skoro to tylko śmieci, co za różnica, czy wyrzucimy je w jednym worku czy w kilku? Różnica jednak jest i to naprawdę ogromna. Rzetelne sortowanie śmieci zdecydowanie ułatwia ich recycling tj. ilość odpadów przekazanych zamiast na składowiska, do ponownego zużycia. Poza tym dzięki rozwojowi recyclingu dbamy o środowisko, czyli również i o swoje zdrowie.

Drugie życie śmieci

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele śmieci otrzymuje nowe życie. Świetnym przykładem może być aluminium z odzysku. Aluminium pozyskuje się między innymi ze zużytych puszek i złomu. Te metoda jest około dziesięciu razy tańsza, niż tradycyjne wydobycie aluminium z rudy. Oczywiście producenci napojów w puszkach wolą płacić za surowiec mniej. Dlatego też obecnie około 80% puszek na rynku pochodzi z recyclingu! To rozwiązanie ma same plusy. Pozyskuje się mniej aluminium tradycyjnymi metodami, a co za tym idzie – mniej zanieczyszcza się środowisko naturalne. Dzięki poddaniu śmieci recyclingowi ich stosy nie rosną w zastraszającym tempie i wizja tego, że któregoś dnia „utoniemy” w śmieciach oddala się. Aluminium jest przykładem tylko jednego surowca, który dzięki recyclingowi otrzymuje nowe życie. Podobnie jednak sprawa wygląda wypadku pozostałych tj. np. papier czy szkło.

Jak odzyskuje się surowce?

Za każdym razem, gdy zamawiamy wywóz śmieci,  trafiają one do specjalnych zakładów tj. RIPOK Lekaro, gdzie w razie potrzeby jeszcze raz są sortowane i poddawane obróbce. Każdy zakład posiada specjalistyczne linie recyclingowe, które w określony sposób zajmują się danym surowcem. Linie oczywiście różnią się od siebie. Inaczej przetwarza się przecież szklane butelki, a inaczej gumowe opony. Jednak ich zasada działania jest taka sama: mają wydobyć ze śmieci jak najwięcej surowca tj. metale, plastiki, papier czy szkło. Następnie wysortowane surowce wtórne przekazywane są wyspecjalizowanym recyklerom którzy wytwarzają z nich nowy materiał.

Potrzeba uświadamiania ludzi o wadze ekologii jest bardzo duża. Chociaż jest XXI wiek, a dostęp do mediów i wiedzy jest w zasadzie nieograniczony, sporo ludzi cały czas nie wierzy w to, że z dnia na dzień coraz bardziej zasypujemy się śmieciami. Wystarczyłoby parę zmian w naszych codziennych nawykach, aby proces ten stanowczo zwolnić. Co ważne, powinno się w tym zakresie edukować… dzieci. To im najłatwiej jest wpoić nowe nawyki, i to właśnie one będą odpowiedzialne za naszą planetę już za kilkanaście lat.

Eko edukacja

Edukowanie dzieci w tym zakresie nie jest trudne. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju firmy świadczące usługi oczyszczania miasta. Wiele z nich organizuje różnego rodzaju imprezy, zabawy, szkolenia inne inicjatywy, które mają w maluchach zaszczepić zainteresowanie ekologią. Na tego typu zabawach dzieci uczą się poprawnie segregować śmieci i dowiadują się, dlaczego jest to takie ważne. W przyjazny sposób uczą się o tym, co dzieje się ze śmieciami po wyrzuceniu ich do kosza i mogą zadawać pytania specjalistom z firmy sprzątającej miasto. Oczywiście wszystko ma formę angażującą dzieci. W planie szkolenia jest czas na zabawy, komiksy i kolorowanki. Takie spotkanie można zorganizować w przedszkolu lub na rodzinnym pikniku pod miastem.

Problem ze śmieciami

Maluchy uczące się o ekologii w przedszkolu być może zainteresują nią swoich rodziców. Drobne zmiany w ich codziennym zachowaniu mogą mieć niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Poprawne sortowanie śmieci jest oczywiście kluczowe, jednak jeszcze kilkoma innymi odruchami możemy wspomóc Matkę Naturę. Przede wszystkim starajmy się ograniczyć generowanie śmieci. Nauczmy się zabierać na zakupy torbę wielorazowego użytku, aby za każdym razem z supermarketu nie przynosić do domu foliowych torebek. Jeśli już nam się to zdarzy, odkładajmy je w jedno miejsce, i zużywajmy np. jako worki na śmieci. Kupując jakąś rzecz w sklepie spójrzmy, czy nie jest ona przesadnie opakowana. Starajmy się wybierać np. pastę do zębów w tubce, a nie w tubce i kartonie.

Wiele firm sprzątających miasta nie zajmuje się tylko wywozem śmieci. Posiadając w swojej ofercie kontenery budowlane, które wynajmuje do odbioru różnego rodzaju resztek po remontach, może wykorzystywać je na jeszcze wiele innych sposobów. Najlepsze firmy pomagają między innymi wymienić piasek w podwórkowej piaskownicy i zaopatrują miejskie ulice w sól, gdy w zimie pokrywają się warstwą lodu.

Wymiana piasku w piaskownicach

Chyba każdy z nas jako dziecko bawił się choć raz w piaskownicy. Piaskownica stojąca na nieogrodzonym terenie, do której w ciągu dnia wchodzą i wychodzą dzieci i rodzice szybko się zabrudza. Piasek nie jest już pachnący i miękki, ale robi się poszarzały i brudzący. Zabawa w nim nie tylko nie jest przyjemna, lecz wręcz robi się niehigieniczna. Raz na jakiś czas należy go więc wymienić. Jak to się robi? Zleca się to zadanie firmie sprzątającej obsługującej miasto. Wysyła ona kontener, do którego usuwa się zużyty piasek. Następnie wywozi go do sortowni śmieci lub na wysypisko. Jeśli istnieje taka potrzeba, pustą piaskownicę można wyczyścić. Ta sama firma może dostarczyć świeżą porcję czystego piasku, który wsypuje się do piaskownicy. To wszystko!

Zabezpieczanie śliskich dróg i chodników

Podobnie sprawa się ma z solą, piaskiem czy ich mieszkankami, niezbędnymi do posypywania dróg i chodników w zimie. Gdy przy minusowej temperaturze spadnie deszcz lub śnieg, drogi i chodniki zamieniają się w prawdziwe ślizgawki. A to z kolei jest przyczyną wielu wypadków i stłuczek, a nawet drobnych poślizgnięć, które mogą skończyć się złamaną nogą. Aby zabezpieczyć śliską nawierzchnię, należy posypywać ją solą lub piaskiem. Muszą być one dostarczane w dużych ilościach w różne części miasta, aby były zawsze pod ręką, gdy pogoda postanowi spłatać nam psikusa. Tym również zajmie się firma sprzątająca miasto. Często poza dowiezieniem samej soli i piasku oferuje podstawienie specjalnych plastikowych pojemników, w których substancje te można przechowywać.

Usługi oczyszczania miasta są niezbędne, aby nawet najmniejsze miasto w ogóle mogło funkcjonować. Usuwanie śmieci z domów jednorodzinnych i blokowisk zapobiega chorobom i epidemiom, które w krótkim czasie wyludniłyby dany teren. Przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, ile śmieci dziennie generują mieszkańcy jednej kamienicy. Dodajmy do tego wszelkiego rodzaju sklepy i punkty usługowe, które działają w danym mieście i okaże się, że codziennie do śmieci trafiają nie tylko resztki jedzenia i opakowania, ale często szkodliwe dla zdrowia śmieci z aptek, salonów fryzjerskich i warsztatów samochodowych. Jakim cudem mieszkańcy miast wstają zatem codziennie w miejscu, które nie tonie w śmieciach?

Segregacja śmieci

Od kilkunastu lat w Polsce wzrosła świadomość tego, jak istotny jest recycling. Polacy bez większego sprzeciwu przyjęli obowiązek sortowania śmieci rozumiejąc, że to jedna z niewielu dróg, aby nie trzeba było powiększać wysypisk śmieci. Większość z nas zatem zaczęła wyrzucać do oddzielnych worków szkło, plastik, papier i odpady organiczne. Coraz rzadziej zdarza się, aby ktoś ukradkiem zostawił na śmietniku tzw. elektrośmieci. Świadomość tego, jak bardzo zanieczyszczają one środowisko i trują nas samych rośnie z każdym rokiem. Oczyszczanie miasta tak naprawdę więc zaczyna się od nas samych. Nasze codzienne decyzje o tym, czy zechce nam się wyrzucić butelkę po napoju do właściwego kosza maja wpływ na to, w jakim otoczeniu będziemy żyć za kilka lat.

Życie śmiecia

Co dzieje się ze śmieciami po tym, jak trafią do kosza? Kosze opróżniane są przez specjalistyczne firmy. Oddzielnie odbierane jest szkło, plastik, papier i odpady mieszane. Śmieci trafiają do wysoko wyspecjalizowanych sortowni. Tam są jeszcze raz segregowane pod kątem tego, z czego się składają. To, co da się podać recyclingowi jest prasowane w wiele bele. Bele wywożone są z kolei do odpowiednich zakładów recyclingowych (np. makulatura trafia do papierni, szkło do huty itp.). Odpady niebezpieczne są neutralizowane.

Mieszkania w wielkich miastach i małych miasteczkach często przechodzą z rak do rąk z pokolenia na pokolenie. Młodzi ludzie wprowadzają się do lokali, które dziedziczą po dziadkach lub rodzicach. W największej ilości przypadków przed wprowadzeniem się decydują się na zrobienie ogromnego remontu w mieszkaniu. Jednak zdarza się również, że nowi lokatorzy wprowadzają się do mieszkania w takim stanie, w jakim je zastali. Aby jednak poczuć się w nim jak u siebie, często musza wyrzucić stare rzeczy poprzednich lokatorów. Gdy do mieszkania przydzielona jest jeszcze piwnica nie raz okazuje się to ciężkim zadaniem.

Trochę ubrań, trochę bibelotów

Na pierwszy rzut oka nie raz wydawać by się mogło, że do opróżnienia mieszkania nie potrzebne będzie wiele czasu. Oczywiście, można by do tego celu zatrudnić specjalną ekipę zajmującą się opróżnianiem mieszkań i wywozem rzeczy, jednak wiele osób chciało by je jeszcze przejrzeć, by ewentualnie zachować jakieś pamiątki po rodzinie lub bibeloty, do których żywią sentyment. Pakowanie rzeczy do worków okazuje się więc zadaniem na dłuższy czas, a ilość worków rośnie w zastraszającym tempie. Gdy do lokalu jest jeszcze przydzielona piwnica, dopiero tam zaczyna się prawdziwa droga przez mękę. Czasami okazuje się, że do piwnicy nikt nie zaglądał przez długie lata, większość rzeczy w niej jest zniszczonych, a spakowanie w worki na śmieci starego telewizora czy stołu jest niemożliwe. Jak poradzić sobie z taką ilością śmieci?

Własny kontener

W dniu porządkowania mieszkania należy poprosić o pomoc firmę oferującą kontenery do wynajęcia. Podstawi ona spory kontener na „niewygodne” śmieci pod wskazany blok. Do kontenera możemy wyrzucić dosłownie wszystko: zarówno worki spakowane w mieszkaniu, jak i nie raz zaskakującą zawartość piwnicy. Warto zastanowić się również, czy nie możemy przy okazji dorzucić części rzeczy, które symbolicznie rozpoczną remont mieszkania: drzwi wewnętrznych, starej szafy czy rozpadającej się komody. Firma odbierze zapełniony kontener i wywiezie śmieci tam, gdzie ich miejsce.

Gruz powstający przy remoncie mieszkania lub budowy domu jest nie raz ogromnym problemem dla właściciela lokalu. Nie wolno wyrzucać go na śmietnik, a w jakiś sposób trzeba się go pozbyć. Najczęściej osoby robiące remont zamawiają wywóz gruzu przez specjalistyczną firmę. Podstawia ona pod podany adres kontener, do którego klient wrzuca worki z gruzem. O umówionej godzinie firma zabiera kontener. Jeśli jest taka potrzeba, może podstawić kolejny. Czy jednak gruz wywożony jest na wysypisko, czy jest produktem, który można poddać recyclingowi?

Kruszarki

Gruzu można użyć ponownie. Wiele firm posiada specjalistyczne kruszarki do gruzu, które mogą go rozdrabniać. Gruz przerabia się albo na drobny żwir, albo wręcz na pył. Po co? To proste – jest świetnym materiałem budowlanym. Gruz w postaci żwiru ma dobrą przepuszczalność wody, w związku z czym jest idealnym podłożem np. do wysypania parkingu. Idealnie odprowadza on wodę z dala od samochodów. Nie trzeba więc kopać żadnych rowów melioracyjnych czy innych systemów usuwających wodę. Gruz w pyle za to nadaje się do budowy dróg i łatania w  nich dziur. Wiele firm używa go do budowy fundamentów nowych budynków.

Przepisy

Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na to, by gruz wykorzystywany był ponownie. Przepisy te świetnie znają wielkie firmy budowlane. Mają one wręcz narzucone to, by gruz powstały przy wyburzaniu budynku zużyć do nowej inwestycji. Najlepsi inwestorzy potrafią zrecyclingowac ponad 80% gruzu! Poza tym, dla firm budowlanych jest to również bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Nie muszą ponosić kosztów wywożenia gruzu z budowy, składowania go i dowożenia nowego budulca na miejsce inwestycji. To działanie wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Po pierwsze, gruz nie zalega na i tak wypełnionych po brzegi wysypiskach. Po drugie, do budów nie trzeba wydobywać tylu nowych surowców. Po trzecie, ograniczenie transportu ma korzystny wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Recycling gruzu jest więc najlepszym przykładem na to, jak ważne jest wtórne przetwarzanie surowców.

Budowa domu to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nie chodzi tylko o fakt, że na własne oczy widzimy, jak powstaje dom naszych marzeń, w którym niedługo zamieszkamy. To również ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe, które nie raz przynosi wiele nerwów, ale jeszcze więcej satysfakcji. Budowa domu na pierwszy rzut oka przypomina totalny chaos. Po działce przewala się wiele różnych materiałów, ich resztek, ścinków i chyba tylko sama ekipa wie, jak nad tym zapanować. Utrzymanie względnego porządku jest więc niezwykle ważne, by prace przy budowie były komfortowe, a przede wszystkim – bezpieczne.

Codzienne sprzątanie

Dobrym nawykiem na budowie jest zakańczanie każdego dnia pracy pracami porządkowymi. Pozwalają one na całkowitą kontrolę materiałów budowlanych, które nam jeszcze pozostały. Regularnie sortowane materiały i sprzęt nie giną, ani nie zostaną przypadkowo zdeptane lub przywalone czymś ciężkim. Widzimy też, ile danego materiału budowlanego nam w sumie zostało. A to z kolei pozwala na zakup rzeczy, które się kończą i przywiezienie ich na tyle wcześniej, by prace na budowie nie były wstrzymane. Codzienne zamiatanie i mycie sprzętu ogranicza ryzyko, że drobny gruz lub pył będzie dostawał się do klejów, farb, gipsów i innych „mokrych” rzeczy. Jednak przede wszystkim sprzątanie zapobiega wypadkom na budowie. Ogranicza możliwość potknięcia się o niepotrzebny już sprzęt, czy wbicia się w stopę rzuconej w trawę deski z gwoździami.

Usuwanie odpadów

Najlepszą metodą na utrzymanie porządku na działce budowlanej jest skorzystanie z usług firmy oferującej odbiór odpadów poremontowych. Jak wygląda współpraca z taką firmą? To proste. Na nasza działkę umówionego dnia podstawiany jest specjalny kontener dla duże odpady. My lub nasza ekipa remontowa wrzucają do niego resztki materiałów budowalnych, opakowania, czy powstały gruz. Gdy zapełnimy kontener firma odbierze go od nas, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, przywiezie kolejny, abyśmy mogli usunąć pozostałe śmieci.

Wiele osób marzy o przeniesieniu się z ciasnego mieszkania w bloku do własnego domu. Dom to wolność – wreszcie mamy swój wymarzony ogródek, w którym można wypić poranną kawę, a sąsiad z piętra wyżej nie budzi nas odkurzaczem o 6 rano. Jednak dom to też dodatkowe obowiązki, o które lokatorzy bloku nie muszą się martwić. Jednym z nich jest wywóz śmieci.

Własne kosze

Mieszkając w bloku nie martwimy się o wywóz śmieci. Pośród blokowisk stoją ogólnodostępne śmietniki, do których wrzuca się posegregowane śmieci. Jak to bywa w takich wypadkach – nie wszyscy je sortują. We wspólnym śmietniku ciężko jest ustalić, kto trzyma się nowych ustaleń o segregacji śmieci, a kto nie. Jest jeszcze gorzej, gdy w blokach pozostały czynne zsypy. Tam niektórzy pomysłowi lokatorzy wrzucają dosłownie wszystko, czasami wręcz zatykają zsyp. Jeśli mieszkając w bloku zdarzało Ci się „zapominać” o segregacji, we własnym domu będziesz zmuszony to robić. Przydadzą Ci się do tego specjalne plastikowe kosze, przypominające te osiedlowe. Każdy z nich ma inny kolor, dedykowany do wyrzucania plastiku, papieru, szkła i opadów mieszanych. Będziesz również musiał pamiętać o dniach wywozu poszczególnego rodzaju śmieci. Jeśli zapomnisz o nim, Twój worek ze szkłem będzie musiał poczekać do następnego dnia, gdy będzie wywożone szkło.

Porządki na posesji

Jeśli swój nowy dom odziedziczyłeś po którymś z członków rodziny, na pewno będziesz chciał uprzątnąć posesję z niepotrzebnych rzeczy, by urządzić ją po swojemu. Również wtedy musisz zastanowić się, jak wyzbyć się wielkogabarytowych i ciężkich śmieci. Najprostszą metodą jest zamówienie na posesję kontenera, do które będziesz mógł wrzucić dosłownie wszystko. Ma on spore rozmiary, zmieszczą się więc do niego nawet resztki materiałów budowlanych. Firma, która dostarcza kontener zabiera go u umówionej godzinie wraz z zawartością. Jeśli istnieje taka potrzeba, przyjeżdżając po ten pełen, może podstawić drugi, pusty. Twoje śmieci zostaną wywiezione do sortowni, w której oddzielone zostaną rzeczy, które można poddać recyclingowi od tych, które pojadą prosto na wysypisko.

Ci, którzy chociaż raz w życiu przeprowadzali remont wiedzą, ile wymaga on zachodu i umiejętności organizacyjnych. Wszystkie prace trzeba dokładnie zaplanować, materiały budowalne i sprzęt AGD muszą być dowożone systematycznie, by praca szła płynnie. Porządna ekipa remontowa każdy dzień pracy kończy sprzątaniem. Z pomieszczeń usuwa się zbędny sprzęt i śmieci po to, aby następnego dnia można było komfortowo zacząć pracę. Podłogi powinny być dokładnie zamiecione z pyłu i gruzu, by nie roznosił się on po całym mieszkaniu. Z tym ostatnim wiele osób ma najwięcej problemu.

Wyburzanie ściany

Chyba tylko osoby, które kiedykolwiek wyburzały nawet jakaś niewielką ściankę zdają sobie sprawę, jak wiele gruzu ona generuje. Obecnie bardzo modne w mieszkaniach są otwarte kuchnie, dużo lokatorów mieszkań decyduje się więc na wyburzanie całych ścian w swoim mieszkaniu. Jeszcze inni decydują się na fantazyjne przeszklenia z luksferów wstawionych w ścianę od łazienki. Wykonanie tych prac wiąże się z kuciem i wyburzaniem, a co za tym idzie, sporą ilością gruzu. Aby nie roznosił się on po mieszkaniu, trzeba go systematycznie usuwać. Najprostszą metodą jest pakowanie go (oczywiście w mocnych, ochronnych rękawicach budowlanych na rękach!) w dedykowane worki na gruz, dostępne w większości marketów budowlanych. Zapełnione worki odstawia się na inny koniec mieszkania, by nie przeszkadzały w dalszym wyburzaniu i by spadający gruz ich nie uszkodził.

Wywóz gruzu

Wyrzucanie setek kilogramów gruzu do zwykłego kontenera na śmieci jest zabronione. Aby pozbyć się problemu, możemy zamówić odbiór gruzu przez specjalistyczną firmę, która zajmuje się wywózką „trudnych” śmieci. Po prostu odbierze ona od nas worki. Część osób robiących remont prosi firmę o kontener na gruz, który jest podstawiany pod remontowane mieszkanie. Wtedy komfortowo można wyrzucić do niego nie tylko gruz, ale również inne odpady remontowe. Gdy zapełnimy kontener, firma odbierze go od nas, a w razie potrzeby podstawi kolejny.

Odpady komunalne w statystykach

W Polsce skład odpadów komunalnych przedstawia się następująco – największy procent stanowią substancje organiczne (od 40 do 50%) które mogą zostać poddane procesom kompostowania lub biostabilizacji w nowoczesnych instalacjach o statusie RIPOK. Warto zaznaczyć, że ok. 40% to surowce wtórne tj. papier, plastik, szkło, metal które można odzyskać w nowoczesnych sortowniach, które posiadają status regionalnej instalacji. Tylko zakłady o takim statusie, jak np. zakład RIPOK Lekaro mogą przetwarzać odpady komunalne odebrane od mieszkańców, co gwarantuje wysoką jakość ich zagospodarowania i odzysku.. Warto zaznaczyć, że do odpadów komunalnych nie zaliczają się samochody wycofane z eksploatacji.

 

Rodzaje odpadów komunalnych

Ważną rzeczą w przypadku odpadów komunalnych jest segregacja, będąca podstawą ekologicznego podejścia do pozbywania się śmieci. Należy zatem pamiętać o kolorach, które odpowiadają poszczególnym odpadom segregowanym.

Kolor niebieski – do worka lub pojemnika w takim kolorze wrzucamy papier- gazety, papierowe reklamy i wszystkie inne wyroby z papieru, również tekturę i karton. Należy pamiętać, żeby usuwać z takich odpadów elementy nie będące papierem, czyli naklejki, taśmę klejącą etc.

Kolor zielony odpowiada opakowaniom ze szkła – słoikom czy butelkom ze szkła zarówno bezbarwnego, jak i kolorowego. Należy pamiętać, żeby przed wyrzuceniem opróżnić szkło z resztek jedzenia bądź kosmetyków.

Plastik odpowiada natomiast kolorowi żółtemu – wszelkie plastikowe butelki (zgniecione i otwarte), a także pojemniki po szamponach oraz podobnych kosmetykach należy umieszczać właśnie w worku lub pojemniku o tym kolorze.

Kolor brązowy odpowiada bioodpadom lub odpadom zielonym (trawa i liscie). Są to przede wszystkim odpady z gospodarstwa domowego, powstające na skutek zużywania produktów spożywczych – skorupki od jajek, obierki z warzyw i owoców, ale też inne produkty pochodzenia organicznego, czyli ziemia od roślin doniczkowych czy trawa lub liście.

Należy również pamiętać o tym, czego wyrzucać w taką segregację nie należy, a co lepiej zutylizować w inny sposób. Do tej kategorii należy zaliczyć: sprzęt RTV oraz AGD (tzw. elektrośmieci), kości oraz resztki mięsa, papierosy czy rośliny zaatakowane chorobowo.

Jak klasyfikować odpady budowlane? Co składa się na ten rodzaj odpadów? Ile procent pojemności kontenera nie powinny przekraczać odpady ze styropianu, wełny mineralnej oraz szkła? Zapraszamy do zapoznania się z zagadnieniem odpadów komunalnych i zdobycia wielu przydatnych informacji na ich temat.

 

Specyfika odpadów po budowie

Gruz budowlany nie jest traktowany tak samo, jak inne odpady i nie można go tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Gdy decydujemy się na remont mieszkania czy też budowę domu powinniśmy pamiętać, że odpady budowlane nie tylko należy składować w odpowiednich workach, ale również nie obędzie się bez wynajmu kontenera budowlanego.

 

Nie tylko gruz budowlany

Podczas wszelkich prac rozbiórkowych, drogowych czy remontowych powstają tzw. odpady budowlane, które posiadają klasyfikujący kod  z grupy 17. Mieszczą się w tej kategorii nie tylko odpady z betonu oraz gruz. Odpady z budowy to również odpady ceramiczne – elementy wyposażenia łazienki – glazura, terakota czy płytki ceramiczne, a także elementy armatury.

Jako gruz zanieczyszczony klasyfikujemy gruz wymieszany z wszelkimi elementami demontażu innymi, niż wymienione powyżej tj. kartony, profile metalowe, worki po materiałach budowlanych, styropian czy też szkło. Ważne, że gruz zanieczyszczony nie może zawierać butelek typu PET (czyli popularnych butelek plastikowych), szkła butelkowego czy opakowań po chemii gospodarczej.

 

Wywóz lub sprzedaż odpadów

Wywóz gruzu jest możliwy do punktu unieszkodliwiania odpadów lub innego miejsca recyklingu. Niektóre odpady są możliwe do ponownego wykorzystania – wtedy należy znaleźć firmę oferującą odbiór i skup surowców wtórnych.

Witamy Was na blogu firmowym Lekaro! Jego celem jest zainteresowanie i przybliżenie Wam działalności naszego przedsiębiorstwa. Nasza oferta obejmuje odbiór i przetwarzanie odpadów komunalnych, ponadto odbiór odpadów poremontowych, budowlanych, przemysłowych i gruzu.

Przekonaj się – blog firmowy

W naszym asortymencie, poza odbiorem i przetwarzaniem odpadów znajdują się także różne usługi: wynajem kontenerów, sprzedaż przydomowych pojemników na śmieci, sprzedaż i skup surowców wtórnych i wreszcie dostawy soli drogowej i piachu oraz piasku do piaskownic. Blog oferuje Państwu informacje, porady i ciekawostki dotyczące opisanych powyżej dziedzin. Jeżeli poszukujecie odbiorcy odpadów lub potrzebujecie wyrobów z naszej oferty, tu znajdziecie rzetelną wiedzę. Zapraszamy do lektury!

Masz pytania?
Skontakuj się z nami!