Nowa jakość
gospodarki odpadami

NOWOCZESNE I CICHE
POJAZDY

NOWOCZESNY ZAKŁAD
ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Co należy wiedzieć o odpadach komunalnych?

Odpady komunalne w statystykach

W Polsce skład odpadów komunalnych przedstawia się następująco – największy procent stanowią substancje organiczne (od 40 do 50%) które mogą zostać poddane procesom kompostowania lub biostabilizacji w nowoczesnych instalacjach o statusie RIPOK. Warto zaznaczyć, że ok. 40% to surowce wtórne tj. papier, plastik, szkło, metal które można odzyskać w nowoczesnych sortowniach, które posiadają status regionalnej instalacji. Tylko zakłady o takim statusie, jak np. zakład RIPOK Lekaro mogą przetwarzać odpady komunalne odebrane od mieszkańców, co gwarantuje wysoką jakość ich zagospodarowania i odzysku.. Warto zaznaczyć, że do odpadów komunalnych nie zaliczają się samochody wycofane z eksploatacji.

 

Rodzaje odpadów komunalnych

Ważną rzeczą w przypadku odpadów komunalnych jest segregacja, będąca podstawą ekologicznego podejścia do pozbywania się śmieci. Należy zatem pamiętać o kolorach, które odpowiadają poszczególnym odpadom segregowanym.

Kolor niebieski – do worka lub pojemnika w takim kolorze wrzucamy papier- gazety, papierowe reklamy i wszystkie inne wyroby z papieru, również tekturę i karton. Należy pamiętać, żeby usuwać z takich odpadów elementy nie będące papierem, czyli naklejki, taśmę klejącą etc.

Kolor zielony odpowiada opakowaniom ze szkła – słoikom czy butelkom ze szkła zarówno bezbarwnego, jak i kolorowego. Należy pamiętać, żeby przed wyrzuceniem opróżnić szkło z resztek jedzenia bądź kosmetyków.

Plastik odpowiada natomiast kolorowi żółtemu – wszelkie plastikowe butelki (zgniecione i otwarte), a także pojemniki po szamponach oraz podobnych kosmetykach należy umieszczać właśnie w worku lub pojemniku o tym kolorze.

Kolor brązowy odpowiada bioodpadom lub odpadom zielonym (trawa i liscie). Są to przede wszystkim odpady z gospodarstwa domowego, powstające na skutek zużywania produktów spożywczych – skorupki od jajek, obierki z warzyw i owoców, ale też inne produkty pochodzenia organicznego, czyli ziemia od roślin doniczkowych czy trawa lub liście.

Należy również pamiętać o tym, czego wyrzucać w taką segregację nie należy, a co lepiej zutylizować w inny sposób. Do tej kategorii należy zaliczyć: sprzęt RTV oraz AGD (tzw. elektrośmieci), kości oraz resztki mięsa, papierosy czy rośliny zaatakowane chorobowo.

Jak klasyfikować odpady budowlane? Co składa się na ten rodzaj odpadów? Ile procent pojemności kontenera nie powinny przekraczać odpady ze styropianu, wełny mineralnej oraz szkła? Zapraszamy do zapoznania się z zagadnieniem odpadów komunalnych i zdobycia wielu przydatnych informacji na ich temat.

 

Specyfika odpadów po budowie

Gruz budowlany nie jest traktowany tak samo, jak inne odpady i nie można go tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Gdy decydujemy się na remont mieszkania czy też budowę domu powinniśmy pamiętać, że odpady budowlane nie tylko należy składować w odpowiednich workach, ale również nie obędzie się bez wynajmu kontenera budowlanego.

 

Nie tylko gruz budowlany

Podczas wszelkich prac rozbiórkowych, drogowych czy remontowych powstają tzw. odpady budowlane, które posiadają klasyfikujący kod  z grupy 17. Mieszczą się w tej kategorii nie tylko odpady z betonu oraz gruz. Odpady z budowy to również odpady ceramiczne – elementy wyposażenia łazienki – glazura, terakota czy płytki ceramiczne, a także elementy armatury.

Jako gruz zanieczyszczony klasyfikujemy gruz wymieszany z wszelkimi elementami demontażu innymi, niż wymienione powyżej tj. kartony, profile metalowe, worki po materiałach budowlanych, styropian czy też szkło. Ważne, że gruz zanieczyszczony nie może zawierać butelek typu PET (czyli popularnych butelek plastikowych), szkła butelkowego czy opakowań po chemii gospodarczej.

 

Wywóz lub sprzedaż odpadów

Wywóz gruzu jest możliwy do punktu unieszkodliwiania odpadów lub innego miejsca recyklingu. Niektóre odpady są możliwe do ponownego wykorzystania – wtedy należy znaleźć firmę oferującą odbiór i skup surowców wtórnych.

Witamy Was na blogu firmowym Lekaro! Jego celem jest zainteresowanie i przybliżenie Wam działalności naszego przedsiębiorstwa. Nasza oferta obejmuje odbiór i przetwarzanie odpadów komunalnych, ponadto odbiór odpadów poremontowych, budowlanych, przemysłowych i gruzu.

Przekonaj się – blog firmowy

W naszym asortymencie, poza odbiorem i przetwarzaniem odpadów znajdują się także różne usługi: wynajem kontenerów, sprzedaż przydomowych pojemników na śmieci, sprzedaż i skup surowców wtórnych i wreszcie dostawy soli drogowej i piachu oraz piasku do piaskownic. Blog oferuje Państwu informacje, porady i ciekawostki dotyczące opisanych powyżej dziedzin. Jeżeli poszukujecie odbiorcy odpadów lub potrzebujecie wyrobów z naszej oferty, tu znajdziecie rzetelną wiedzę. Zapraszamy do lektury!

Masz pytania?
Skontakuj się z nami!