Jak działają służby oczyszczania miasta?

prace porządkowe lekaro

Usługi oczyszczania miasta są niezbędne, aby nawet najmniejsze miasto w ogóle mogło funkcjonować. Usuwanie śmieci z domów jednorodzinnych i blokowisk zapobiega chorobom i epidemiom, które w krótkim czasie wyludniłyby dany teren. Przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, ile śmieci dziennie generują mieszkańcy jednej kamienicy. Dodajmy do tego wszelkiego rodzaju sklepy i punkty usługowe, które działają w danym mieście i okaże się, że codziennie do śmieci trafiają nie tylko resztki jedzenia i opakowania, ale często szkodliwe dla zdrowia śmieci z aptek, salonów fryzjerskich i warsztatów samochodowych. Jakim cudem mieszkańcy miast wstają zatem codziennie w miejscu, które nie tonie w śmieciach?

Segregacja śmieci

Od kilkunastu lat w Polsce wzrosła świadomość tego, jak istotny jest recycling. Polacy bez większego sprzeciwu przyjęli obowiązek sortowania śmieci rozumiejąc, że to jedna z niewielu dróg, aby nie trzeba było powiększać wysypisk śmieci. Większość z nas zatem zaczęła wyrzucać do oddzielnych worków szkło, plastik, papier i odpady organiczne. Coraz rzadziej zdarza się, aby ktoś ukradkiem zostawił na śmietniku tzw. elektrośmieci. Świadomość tego, jak bardzo zanieczyszczają one środowisko i trują nas samych rośnie z każdym rokiem. Oczyszczanie miasta tak naprawdę więc zaczyna się od nas samych. Nasze codzienne decyzje o tym, czy zechce nam się wyrzucić butelkę po napoju do właściwego kosza maja wpływ na to, w jakim otoczeniu będziemy żyć za kilka lat.

Życie śmiecia

Co dzieje się ze śmieciami po tym, jak trafią do kosza? Kosze opróżniane są przez specjalistyczne firmy. Oddzielnie odbierane jest szkło, plastik, papier i odpady mieszane. Śmieci trafiają do wysoko wyspecjalizowanych sortowni. Tam są jeszcze raz segregowane pod kątem tego, z czego się składają. To, co da się podać recyclingowi jest prasowane w wiele bele. Bele wywożone są z kolei do odpowiednich zakładów recyclingowych (np. makulatura trafia do papierni, szkło do huty itp.). Odpady niebezpieczne są neutralizowane.