LEKARO LAUREATEM KONKURSU
„PUCHAR RECYKLINGU”

Nowa jakość
gospodarki odpadami

Nowa jakość
gospodarki odpadami

NOWOCZESNY ZAKŁAD
ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Dzień bez śmiecenia!

Po prostu SEGREGUJ…

segregowanie śmieci

Z okazji DNIA BEZ ŚMIECENIA wyruszamy w teren.

Od dwunastu lat 11 maja edukujemy i zwracamy uwagę Polaków na potrzebę segregacji odpadów. Każdego roku poruszamy ten temat z nieco innej strony. Podczas poprzedniej edycji DNIA BEZ ŚMIECENIA obalaliśmy mity, dwa lata temu mówiliśmy o 10 zasadach Kultury Segregacji, wcześniej namawialiśmy Polaków do zajrzenia do swoich pojemników i upewnienia się, że prawidłowo segregują.

W tym roku postanowiliśmy nieco inaczej podejść do tematu, wykorzystać sprzyjającą pogodę i zaprosić zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych do udziału w prostej grze terenowej. Będzie ona poruszać temat segregacji i recyklingu odpadów oraz świadomych zakupów, a jednocześnie może być ciekawą propozycją spędzenia czasu i przekazania wartościowych treści w mniej standardowy sposób.

Czy wciąż musimy namawiać Polaków do segregacji oraz informować co wrzucać do poszczególnych pojemników na odpady? Jak najbardziej. Jak wskazuje Raport z badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski pn. Gospodarka Odpadami przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Środowiska (Badanie przeprowadzone przez DANAE sp. z o.o. i Realizacja SP. z o.o. w terminie 31.10-14.11.2017 r.).

w 2017 roku 53,2% ankietowanych zadeklarowało, że regularnie segreguje śmieci, 17,2% robi to sporadycznie, natomiast 26,6% wskazało, że wcale nie segreguje odpadów. Wciąż wielu z nas nie wie do którego z pojemników powinno się wyrzucić porcelanę, papiery higieniczne oraz kartony po płynnej żywności. Blisko 70% respondentów nie wie gdzie w ich okolicy znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Przygotowaliśmy, więc grę terenową z zadaniami poruszającymi te i wiele innych zagadnień z zakresu segregacji odpadów.

Grę w kilku wersjach znajdziecie na www.dzienbezsmiecenia.pl . W pierwszej z nich, adresowanej do przedszkolaków, psotny chochlik nabałaganił i schował jedną z maskotek na terenie przedszkola. Zadaniem dzieci jest wykonanie kilku prostych zadań i odnalezienie maskotki. Druga wersja (w trzech wariantach wiekowych) adresowana jest do uczniów szkół podstawowych. Gra polega na przemieszczaniu się klasy między wyznaczonymi  stacjami,  wykonaniu zadań tam odnalezionych i uzyskaniu w ten sposób elementów układanki z hasłem podsumowującym zmagania. Ostatnia to propozycja gry dla starszej młodzieży i dorosłych. Uczestnicy mają za zadanie dotrzeć w 8 miejsc, wykonać ukryte tam polecenia i w ten sposób uzyskać hasła potrzebne na końcu gry. To ciekawa propozycja, którą można przeprowadzić zarówno wśród pracowników jak i studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych czy po prostu w gronie znajomych.

Do pobrania scenariusze gier terenowych:

GRA TERENOWA – przedszkola

GRA TERENOWA – dla młodzieży

GRA TERENOWA – klasy 1-3 

GRA TERENOWA – klasy 4-6 

GRA TERENOWA – klasy 7-8 

Zachęcamy również do prowadzenia własnych działań edukacyjnych np. konkursów, warsztatów, pogadanek na temat segregacji odpadów, dołączenia do nas na Facebooku oraz korzystania z ciekawych infografik, filmików i innych materiałów na temat segregacji odpadów znajdujących się na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl.

Kampania DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA jest elementem projektu „Kultura Segregacji” prowadzonego przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. w ramach publicznych kampanii edukacyjnych.

Rekopol    Kultura

Jak włączyć się w obchody DNIA BEZ ŚMIECENIA i czy wymaga to dużego zaangażowania?

Otóż nie. Wystarczy:

  • wejść na stronę dzienbezsmiecenia.pl , pobrać z niej kartkę i wysłać 11 maja do jak największej grupy odbiorców.
  • ściągnąć ze wspomnianej strony gotowy scenariusz gry z zadaniami i pytaniami i zorganizować ją w terminie 11 maja (Dzień bez Śmiecenia) – 5 czerwca (Światowy Dzień Ochrony Środowiska) na wybranym Przygotowaliśmy scenariusze gry dla każdego. Mogą być one wykorzystane w przedszkolu, szkole, a także w biurze czy podczas integracji na świeżym powietrzu.
  • pokazać jak świętowaliście DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA zamieszczając krótką relację na swoich stronach internetowych/facebooku z #ChceMiSie.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „SEGREGUJ”. Partnerami kampanii są Akcjonariusze Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań S.A.

Więcej informacji: Monika Wyciechowska

Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej

Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. m.wyciechowska@rekopol.pl

tel. 22 550 09 78

Masz pytania?
Skontakuj się z nami!