LEKARO LAUREATEM KONKURSU
„PUCHAR RECYKLINGU”

Nowa jakość
gospodarki odpadami

Nowa jakość
gospodarki odpadami

NOWOCZESNY ZAKŁAD
ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Francuzi uczą się gospodarki odpadów w Polsce

50% odzysku w 2020 roku, to założony poziom recyklingu odpadów komunalnych wyznaczony przez Unię Europejską. Jest to wielkie wyzwanie nie tylko dla Polski, ale również dla rozwiniętych gospodarek Europy zachodniej, które były uważane za liderów recyklingu.

W związku z rosnącymi z roku na rok poziomami recyklingu dla odpadów z papieru, plastiku, szkła i odpadów wielomateriałowych, które w 2018 r. wynoszą 30%, ale już w 2020 r. będą wynosić 50%, z perspektywą dalszego wzrostu w latach późniejszych, rynek gospodarki odpadami poszukuje nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pomogą na osiągnięcie tych celów, tj. odzysk i poddanie recyklingowi odpowiedniej ilości odpadów komunalnych.

Kuriozalnie w wyniku niskiej segregacji u źródła w Polsce, polskie instalacje sortowania odpadów były dedykowane nie tylko dla odpadów selektywnie zebranych, jak miało to miejsce na zachodzie, lecz również dla zmieszanych odpadów komunalnych, w których pozostaje wiele surowców wtórnych. To pozwoliło zdobyć operatorom gospodarki odpadami w Polsce niezwykłą wiedzę nt. tego jak wysortowywać surowce wtórne z odpadów zmieszanych, które odzyskowi materiałowemu w innych krajach nie były poddawane w ogóle lub na pewno nie w takim stopniu.

Na czele tych instalacji, wyróżnia się LEKARO, polska, rodzinna firma, obsługująca ponad 800 000 osób z regionu warszawskiego. To właśnie ta instalacją, do której dziennie trafia ponad 1000 ton odpadów, co czyni ją jedną z największych instalacji w kraju, była celem wizyt menedżerów wysokiego szczebla francuskich firm i koncernów tj. Suez czy Veolia, w dn. 06-07.02.2018 r. Ta dwudniowa wizyta miała na celu przedstawienie zakładu LEKARO, który jest nie tylko największym, ale również jednym z najbardziej zaawansowanych zakładów nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. To tu, na trzech zautomatyzowanych i wysoce zaawansowanych liniach sortowniczych wysortowuje się 15 różnych frakcji surowców wtórnych. W 2017 roku wysortowano w LEKARO 20% odpadów, z tego taką ilość papieru, która pozwoliła na uratowanie ponad 150 000 tysięcy drzew, czyli 15 ha lasów.

Zakład powstał w wyniku wielu lat doświadczeń, zagranicznych i polskich wizyt studyjnych, analiz i badań, przy wykorzystaniu rozwiązań topowych dostawców technologii z zakresu gospodarki odpadami z całej Europy, przez co został zoptymalizowany do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, co czyni go liderem w skali kontynentu. W instalacji można znaleźć nowoczesne optoseparatory z Francji, rozdrabniacze z Austrii, separatory metali żelaznych i nieżelaznych z Niemiec. Jakkolwiek, z uwagi na polski charakter firmy LEKARO – zaprojektowanie całej linii i wykonanie konstrukcji powierzono polskiej firmie, dzięki czemu większość linii i tak stanowią produkty tj. konstrukcje i taśmociągi, wyprodukowane w Polsce.

Podczas wizyt goście zapoznali się z historią firmy, polskimi uwarunkowaniami prawnymi gospodarki odpadami, specyfiką selektywnej zbiórki i funkcjonowaniem samego zakładu. Była to dla nich niezwykła lekcja i sesja dzielenia się doświadczeniami. Zyskali wiele pomysłów i rozwiązań, które teraz mogą wykorzystać przy modernizacji swoich zakładów.

recykling odpadów komunalnych

Masz pytania?
Skontakuj się z nami!