LEKARO LAUREATEM KONKURSU
„PUCHAR RECYKLINGU”

Nowa jakość
gospodarki odpadami

Nowa jakość
gospodarki odpadami

NOWOCZESNY ZAKŁAD
ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Lekaro partnerem EKO Dnia Sportu w Zakręcie

Czy odpady, to rzeczywiście śmieci?

EKO Dzień Sportu w Zakręcie

Wiosna, to czas początków i wdrażania nowych nawyków. Idealnie wpisał się w to, edukacyjny EKO Dzień Sportu na „Orliku” w Zakręcie, 24 kwietnia 2022 roku, promujący odpowiedzialność za środowisko naturalne.
„W naszej Gminie kładziemy duży nacisk na propagowanie postaw ekologicznych i budowanie świadomości mieszkańców w tym obszarze, dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie EKO Dnia Sportu. Edukacja przez zabawę działa najlepiej, mamy wtedy szansę dotrzeć do całych rodzin. Mam nadzieję, że tego rodzaju działania zaprocentują w przyszłości zmianą myślenia, a w konsekwencji zachowań w stosunku do ochrony środowiska, która jest naszą wspólną odpowiedzialnością”, mówi Wójt Gminy Wiązowna, Janusz Budny.
Oprócz licznych warsztatów ekologicznych, wręczenia nagród w konkursie „Czyste powietrze” oraz EKO – łamigłówek, można było również wziąć udział w niecodziennej wymianie odpadów elektrycznych na kwiaty i krzewy.
„Zwykle patrzymy na odpady, jako problem, którego należy się szybko pozbyć. Dlatego w akcja wymiany odpadów elektrycznych na rośliny pozwala trochę zmienić perspektywę i pokazać, że przysłowiowe „śmieci” , to tak naprawdę cenne surowców wtórne tj. miedź, aluminium, srebro, czy złoto, które przy odpowiedniej obróbce, mogą być powtórnie wykorzystane”, mówi Leszek Zagórski, Dyrektor w firmie Lekaro, która odebrała nieodpłatnie zużyte sprzęty elektryczne z wydarzenia. W trakcie wydarzenia w Zakręcie zebrano ponad 2 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Były to głównie lodówki i drobne urządzenia elektryczne, które zostały przez Lekaro przekazane do wyspecjalizowanej instalacji recyklingu ZSEiE.
Te same urządzenia, które przekazane do recyklingu są źródłem surowców, wyrzucone do lasu, czy rzeki stają się dużym niebezpieczeństwem dla środowiska, a tym samym też dla nas wszystkich. Odpady elektryczne zawierają takie substancje, jak rtęć, freon, azbest, kadm, czy związki bromu, które po wydostaniu się np. z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora, czy rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Dlatego tak ważne jest oddawanie odpadów elektrycznych w przeznaczonych do tego punktach, lub instalacjach.

Masz pytania?
Skontakuj się z nami!