Każdy z nas powinien segregować odpady. I na szczęście coraz więcej osób rzeczywiście aktywnie rozdziela generowane na co dzień śmieci, wrzucając je do różnych pojemników. Istnieje jednak wiele “problematycznych” odpadów, które często trafiają do nieodpowiednich kontenerów na śmieci. Wiele błędów wynika z naszej niewiedzy. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące segregowania odpadów.
Segregowanie odpadów – o tym możesz nie wiedzieć?
- Odpadów nie powinniśmy płukać przed wyrzuceniem do kosza na śmieci. Są one najczęściej oczyszczane już w sortowni. Ważne jest jednak, aby opakowania opróżniać z żywności, szczególnie gdy za oknem jest gorąco, a śmieci odbierane są rzadko.
- Z opakowań po produktach żywnościowych, np. butelek czy słoików, nie trzeba zrywać etykiet.
- Zużytych ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, podpasek, pieluszek itp. nie wyrzucamy do pojemników na papier, lecz do pojemników na odpady zmieszane. Dotyczy to wszystkich odpadów papierowych, które są mokre, brudne czy zatłuszczone.
- Czy wszędobylskie materiały reklamowe, takie jak ulotki, wrzucamy do pojemników na papier? Nie! Ta odpowiedź zapewne zaskoczy wiele osób, jednak trzeba pamiętać, że papier użyty do ich produkcji jest foliowany lub lakierowany, dlatego nie nadaje się do recyklingu. Tego rodzaju odpady należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
- Do pojemników ze szkłem nie wrzucamy m.in. ceramiki, doniczek, fajansu, kryształów, szkła okularowego czy szyb okiennych. Tego rodzaju produkty mają różny skład chemiczny oraz inną temperaturę topnienia, co może stwarzać problemy w ich przetwarzaniu. Tego rodzaju śmieci powinny trafić do odpadów resztkowych, dla których przeznaczone są pojemniki szare lub czarne.
- Do pojemników z odpadami nie można wyrzucać żarówek i świetlówek. Są to odpady zaliczane do grupy niebezpiecznych, ponieważ stanowią zagrożenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego. Należy je oddać do specjalnego punktu, w którym zbierane są elektrośmieci.
- Problematyczne bywają również opakowania kartonowo-plastikowe (tetrapaki). Jest to charakterystyczny karton sklejony z folią i aluminium, w którym najczęściej kupujemy mleko czy soki owocowe. Bardzo wiele osób kwalifikuje je jako makulaturę, wrzucając wraz z innymi odpadami papierowymi. Niestety jest to błąd. Takie opakowania składają się w 75% z celulozy, ale zawierają aż 20% polietylenu oraz 5% aluminium. Z tego też powodu zakwalifikowane są do zbiórki z tworzywami i metalami. Gdzie wyrzucać takie śmieci? Do żółtych pojemników.