Co oznaczają poszczególne kolory pojemników na śmieci?

pojemniki na śmieci

Selektywna zbiórka śmieci może nastręczać sporo trudności – szczególnie tym z nas, którzy dopiero zaczynają segregować odpady. Warto więc poznać poszczególne kolory pojemników i dowiedzieć się, jakie jest ich znaczenie.

Segregacja śmieci a kolory kontenerów

W 2017 roku zaczął w Polsce obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) zakładający selektywne gromadzenie surowców wtórnych oraz odpadów nienadających się do wtórnego obiegu. Z tego powodu śmieci dzieli się na pięć podstawowych grup, z których każda ma przypisany specyficzny kolor pojemnika. Wśród pojemników na odpady segregowane rozróżniamy więc:

  • Kosze żółte – służące do gromadzenia metalu i tworzyw sztucznych. Zaliczają się do nich m.in. torebki foliowe i plastikowe, opakowania plastikowe oraz wielomateriałowe – jak np. kartony po mleku – a także plastikowe butelki oraz nakrętki (pamiętajmy, że muszą być wrzucane do kosza osobno), puszki, kapsle, metalowe pokrywki, metale kolorowe czy folia aluminiowa.
  • Kosze niebieskie – składujemy w nich papier. Zaliczają się do niego książki i zeszyty, a także gazety i czasopisma, prasa ulotna i katalogi, wydruki komputerowe na papierze, opakowania kartonowe, papier do pakowania oraz papierowe torby. Nie wolno jednak wkładać do niebieskich koszy papieru powleczonego plastikiem lub folią – np. błyszczących okładek czy obwolut książek – a także paragonów, zużytych ręczników papierowych czy chusteczek oraz papieru zabrudzonego w inny sposób.
  • Kosze brązowe – przeznaczone są do przechowywania odpadów biologicznych. Tu wkładamy odpady zielone – czyli korę, trociny, gałęzie, trawę, liście oraz niemalowane drewno – a także resztki jedzenia takie jak np. warzywa, owoce czy pozostałe po nich obierki; oprócz tego do brązowego kosza należy wkładać resztki jedzenia, skorupki jaj czy fusy po kawie i herbacie. Należy przy tym pamiętać, że do odpadów biologicznych nie zaliczają się popiół, oleje jadalne ani kości czy odchody zwierzęce. W niektórych gminach stosuje się dodatkowy szary kontener wyłącznie na odpady zielone.
  • Kosze zielone – służą do składowania szkła. Możemy wrzucać tu butelki i słoiki ze szkła, a także szklane pojemniki po kosmetykach – należy przy tym jednak pamiętać, że dotyczy to tylko opakowań niezłączonych na stałe z elementami z innych frakcji, np. plastikowymi dyszami. Do zielonych koszy nie wolno wkładać pojemników zabrudzonych. Nie wolno też wrzucać do nich przedmiotów ze szkła żaroodpornego. W niektórych gminach obowiązują osobne kontenery na szkło białe i kolorowe.
  • Kosze czarne – składuje się w nich odpady zmieszane. Należy umieszczać tu m.in. wyroby skórzane i z futra, ubrania, obuwie czy zużyte naczynia, a także żwirek i odchody zwierząt. Oprócz tego do czarnego kosza wrzuca się resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego, takie jak ser, jajka i nabiał, a także mięso czy kości. Należy również wrzucać tu zużyte chusteczki i papierowe ręczniki, a także podpaski, pieluchy, waciki do uszu i tym podobne.