Co to jest ZSEiE?

zużyte żarówki

Pod wskazanym pojęciem ukrywa się określenie Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. Są to więc zepsute lodówki, pralki, telefony, świetlówki, żarówki, telewizory, żelazka, telefony, wiertarki i inne komponenty, które zasilane są za pośrednictwem prądu elektrycznego bądź baterii. Ogólnie rzecz ujmując są to elektrośmieci. Dowiedz się, na jakie grupy się dzielą i jakie szkodliwe substancje są w nich zawarte.

Podział elektrośmieci

Zużyty Sprzęt Elektroniczny dzieli się na dziesięć grup. Pierwsza to wielkogabarytowe urządzenia AGD, a więc lodówki, pralki, suszarki do ubrań, piekarniki, grzejniki, a także wentylatory. Istotne znaczenie ma również małogabarytowy sprzęt AGD. W tej kategorii wyróżnić należy odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, młynki do kawy, suszarki, golarki. Kolejne komponenty to drukarki, komputery, laptopy, faksy, terminale. Elektrośmieci to także RTV, a więc telewizory, radioodbiorniki, kamery, dvd czy instrumenty muzyczne. Na liście ZSEiE znajdują się ponadto świetlówki, żarówki energooszczędne, żyrandole, a także lampy. Szósta grupa obejmuje narzędzia elektryczne, a wśród nich wiertarki, maszyny do szycia, narzędzia do nitowania, lutowania, rozpylania, a także skręcania. Ostatnie kategorie należą do zabawek i sprzętu sportowego, przyrządów do kontroli – na przykład czujniki dymu, urządzeń medycznych, a ponadto automatów do wydawania napojów.

Szkodliwe związki zawarte w Zużytym Sprzęcie Elektrycznym

Nieprzydatny już sprzęt elektryczny i elektroniczny ma w swoim składzie niebezpieczne i trujące związki takie jak rtęć, ołów, chrom, kadm czy nikiel. Komponenty te bardzo łatwo przenikają do gleby i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Może to być bardzo szkodliwe dla ludzi i zwierząt.