Remont czy budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Trzeba zaplanować po kolei wiele etapów, czeka nas wiele wizyt w urzędach i niezliczona ilość decyzji zakupowych. W tym całym zamieszaniu bardzo często zapominamy zaplanowaniu bardzo istotnego elementu – wywozu gruzu. Przy remontach jest go zapewne więcej, bo czasami skuwamy całą glazurę, gres czy wyburzamy ściany. Jednak i podczas budowy pojawia się sporo odpadów budowlanych.
Jedno powinniśmy wiedzieć – absolutnie, pod żadnym pozorem nie wolno nam tego typu odpadów wyrzucać do zwykłego śmietnika. Jest to nielegalne i bardzo surowo karane.
Dobra wiadomość jest taka, że firm zajmujących się wywozem gruzu jest naprawdę dużo i w każdym miejscu znajdziemy taką, która obejmie nas swoim zasięgiem.
Procedura jest naprawdę prosta, a koszt usługi nie obciąży aż tak bardzo naszego budżetu remontowego. Wykonujemy telefon do wybranej przez siebie firmy i w umówionym czasie pod dom czy plac budowy podstawiany jest kontener. Przy niewielkiej ilości odpadów wystarczyć powinien jeden z mniejszych, czyli taki posiadający pojemność 5m3. Jeśli ilość gruzu szacujemy na większą pojemność mamy dwa wyjścia: albo zamawiamy od razu większy kontener, albo umawiamy się z firmą i po napełnieniu kontenera jest on zabierany, a podstawia się pusty. I tak do skutku.
Co może trafiać do kontenera na odpady budowlane?
Odpady budowlane to bardzo szeroka kategoria i mogą nam się pojawić wątpliwości, co właściwie obejmuje. Na pewno znajdzie się tutaj gruz, skuty tynk, beton, cegły, cement, ale i odpady ceramiczne, typu skute płytki, zlewy czy wanny. W kontenerze możemy także umieszczać zerwane tapety, różnego rodzaju drewno, np. stare belki czy drzwi, jak i szkło w postaci wyrzucanych okien.
Kolejną grupą będą odpady z tworzyw sztucznych. Podczas remontu możemy przecież wymieniać rynny czy okna z PCV, rury wodociągowe i kanalizacyjne i inne tego typu materiały. Do kontenera można też wrzucać opakowania po farbach czy innych produktach chemicznych, materiały izolacyjne oraz ziemię i kamienie.