Co zrobić z gruzem po remoncie?

kontener na odpady poremontowe

Decyzja o remoncie zwykle wiąże się z koniecznością zaplanowania działań. Mowa tutaj o zakupie odpowiedniej ilości materiałów, które będą potrzebne do przeprowadzania prac czy znalezieniu ekipy remontowej w razie potrzeby. Oprócz tego warto też mieć na uwadze, że zmiany w mieszkaniu czy domu zwykle idą w parze z bałaganem. Co ważne, powstały gruz i inne odpady nie mogą trafić do tradycyjnego pojemnika na odpady. Co w takim razie można zrobić z tego typu śmieciami?

Czym grozi wyrzucenie gruzu po remoncie do zwykłego pojemnika na odpady?

Czasami zdarza się tak, że osoby, które przeprowadzają remont, wyrzucają zgromadzone odpady do tradycyjnego pojemnika na śmieci, ponieważ nie mają świadomości, że jest to zakazane. Warto też podkreślić, że za wyrzucenie gruzu do przydomowego kosza grozi kara grzywny. Takie praktyki mogą mieć też poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Nie każdy wie, że gruz nadaje się do recyklingu i można go ponownie wykorzystać nawet w 90 procentach. Właśnie dlatego segregacja odpadów budowlanych jest tak ważna.

Co zrobić z odpadami zgromadzonymi podczas remontu?

Wiedząc, że wyrzucanie kafelków, cegieł, tynku czy innych odpadów budowlanych do tradycyjnych koszy na śmieci jest nielegalne, warto zadbać o to, aby uniknąć mandatu, a prace remontowe nie były problematyczne dla środowiska naturalnego. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą, która zajmuje się odbiorem gruzu w kontenerach. Co ważne, pracownicy najpierw dostarczają pojemniki o ustalonych wymiarach, a gdy zostaną zapełnione, wystarczy ich o tym poinformować, aby w dogodnym terminie przyjechali i odebrali odpady.

Z uwagi na to, że trudno określić ilość śmieci budowlanych, w razie potrzeby można też domówić dodatkowy pojemnik. Takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe, ponieważ nie trzeba martwić się o to, jak dowieźć odpady do PSZOK, a do tego można mieć pewność, że dzięki odpowiedzialnemu recyklingowi przeprowadzonemu przez specjalistów gruz zostanie ponownie wykorzystany, nie zagrażając naszej planecie. Warto też podkreślić, że tylko takie działanie jest zgodne z prawem.