Czym jest opłata środowiskowa i jak wpływa na gospodarowanie odpadami?

opłata

Ilość odpadów wytwarzanych przez człowieka stale rośnie. Większość artykułów, które kupujemy, są zapakowane w plastikowe woreczki czy pojemniki. Z uwagi na to, że są one zdecydowanie tańsze oraz łatwo dostępne. Mimo iż w sklepach zostały wprowadzone torby papierowe, nie zniweluje to odpadów, które wytwarzamy.

Niestety, każdy rodzaj działalności ma negatywny wpływ na nasze otoczenie z uwagi na emisję gazów, pyłów oraz śmieci. Nawet hodowcy, którzy zajmują się uprawą ziemi lub hodowlą zwierząt wydzielają negatywne spaliny i odpady. Gdybyśmy jako ludzie nie dbali o odpowiednie segregowanie śmieci, pewnego dnia otoczyłoby nas ogromne wysypisko tego, co dotąd nazbieraliśmy. Dowiedzcie się, czym jest opłata środowiskowa, jak wpływa na gospodarowanie odpadami i dlaczego jest to niezbędne w procesie dbania o naszą planetę.

Opłata środowiskowa – składowanie odpadów

Opłata środowiskowa jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów, których działalność wpływa na środowisko i klimat. Zaliczamy do nich emisje gazów wynikających z produkcji gazów cieplarnianych, spalanie paliw w silnikach, prowadzenie stacji benzynowych oraz wszystkie działalności, które wykorzystują procesy typu spalanie, lakierowanie, spawanie i malowanie. Opłata środowiskowa również dotyczy składowania odpadów. W przypadku powyżej wymieniowych dziedzin nie mamy tak dużego wpływu jak na samodzielne segregowanie odpadów. Ma to ogromny wpływ na nasze środowisko. Dlatego każdy z Was może zacząć od segregowania odpadów na 5 frakcji. Zaliczamy do nich:

  • papier,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • bio,
  • odpady zmieszane.

Mimo tego, że obecnie ludzie wydzielają więcej odpadów mamy ogromne ułatwienie w postaci kompleksowego odbioru odpadów od mieszkańców zarówno zabudowy wielorodzinnej jak i jednorodzinnej. Firmy takie zadbają o to, aby odpady były wywożone sukcesywnie również od firm oraz instytucji.

Opłata środowiskowa – jak się z niej rozliczyć

Opłatę środowiskową za samochód firmowy, który wydziela spaliny, wylicza się na podstawie ilości paliwa, które jest na fakturach. Jest to coroczne sprawozdanie każdego przedsiębiorstwa z osobna. Stawki każdego roku są ustalane przez Ministra Środowiska, które możecie znaleźć na stronie internetowej resortu. Wyliczoną należność należy wpłacić na rachunek urzędu marszałkowskiego w zależności od miejsca, w którym jest prowadzona działalność.

W przypadku gdy z wyliczeń wyjdzie kwota mniejsza niż 800 zł, nie trzeba jej uiścić. Należy jednak pamiętać o złożeniu wykazu, w przypadku gdy kwota przekracza 100 zł. Podczas gdy nie złożycie wykazu, marszałek jest uprawniony do tego, aby naliczyć kary finansowe wraz z odsetkami.