Plastik jest jednym z najbardziej szkodliwych tworzyw sztucznych – na domiar złego wykonane z niego produkty rozkładają się nawet przez tysiąc lat. W trosce o stan środowiska naturalnego władze Unii Europejskiej wdrożyły nową regulację dotyczącą produkcji plastikowych butelek, sztućców oraz innych produktów jednorazowego użytku.
Dlaczego musimy zrezygnować z plastikowych „jednorazówek”?
W marcu 2019 r. Parlament Europejski poparł wniesiony przez Komisję Europejską i uzgodniony z państwami członkowskimi projekt wyjątkowej regulacji. Zgodnie z jej założeniami do 2021 r. ma zakończyć się produkcja plastikowych sztućców, naczyń, słomek, patyczków do uszu i innych jednorazowych produktów z tworzywa sztucznego.
Powodem tak restrykcyjnego działania jest alarmująco wysokie zanieczyszczenie oceanów, które rośnie z każdym rokiem – według statystyk obecnie plastik stanowi więcej niż 80% odpadów na wybrzeżach Europy. Celem nowych przepisów jest ograniczenie produkcji emisji tego materiału do środowiska.
W międzyczasie władze zachęcają obywateli do aktywnej segregacji śmieci – odbiór odpadów segregowanych najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się ich utylizacją.
Dlaczego jest to tak ważne? Plastik to tworzywo, które rozkłada się w ekostystemie nawet przez tysiąc lat – jednocześnie zaś, wrzucony do morza, ulega powolnej degeneracji. W efekcie woda morska zawiera coraz większe ilości tzw. mikroplastiku, czyli cząsteczek tworzyw sztucznych o średnicy nieprzekraczającej 5 mm. Dostają się one następnie do organizmów ryb i innych stworzeń morskich, a za ich pośrednictwem – na nasze stoły.
Zagrożenie związane ze spożywaniem plastiku przez ludzi to jednak nie wszystko. Mikroplastik jest obecny w wodzie, w której pływamy, a nawet w powietrzu, którym oddychamy. To oznacza, że niebezpieczne tworzywa sztuczne trafiają zarówno do naszych żołądków, jak i do układu oddechowego.
Możemy wesprzeć inicjatywę unijną, segregując śmieci. Dzięki temu wyrzucane przez nas produkty z tworzyw sztucznych będą mogły zostać poddane recyklingowi. Utylizacja odpadów to jedna z najważniejszych inicjatyw, jakie możemy podjąć w celu ochrony środowiska.