Dlaczego warto segregować śmieci?

segregacja śmieci

Jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o środowisko naturalne jest segregacja odpadów. Obecnie przepisy w tym zakresie są coraz surowsze, dzięki czemu możemy ponownie wykorzystywać duże ilości śmieci. Warto traktować recykling nie tylko jako obowiązek, ale również przysługę dla środowiska. W dzisiejszym wpisie omówimy, jakie korzyści płyną z segregowania śmieci i dlaczego warto to robić.

Jakie korzyści dla środowiska przynosi sortowanie śmieci? 

Najważniejszą korzyścią, która płynie z sortowania odpadów komunalnych czy budowlanych, jest oczywiście wsparcie środowiska naturalnego. Recykling papieru czy tworzyw sztucznych pozwala na ponowne wykorzystanie tych surowców. Nie każdy wie, że do wyprodukowania tony papieru potrzebnych jest aż 17 drzew.

Dzięki wrzucaniu kartonów czy innych elementów do odpowiednich kontenerów można pozyskać surowce, które będą ponownie wykorzystane, a papier, który zostanie z nich wytworzony, trafi ponownie do klientów bez konieczności wycinki wielu drzew. Ponadto segregacja przyczynia się też do zmniejszenia ilości śmieci, które trafiają do zbiorników wodnych, lasów czy miast i zagrażają życiu wielu zwierząt. Warto podkreślić, że odpady, które zostały posegregowane, łatwiej poddać recyklingowi. Właśnie dlatego na stan środowiska naturalnego ma wpływ każdy z nas.

Dlaczego dzięki segregacji śmieci można zaoszczędzić? 

Wiele osób podchodzi sceptycznie do segregacji śmieci i uważa tę czynność za uciążliwy obowiązek. W rzeczywistości jednak należy zwrócić uwagę na to, że to nie tylko krok do poprawy kondycji środowiska naturalnego, ale również oszczędność pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ stawka za odbiór odpadów segregowanych jest niższa niż w przypadku tych, które są nieposegregowane.

Oprócz tego produkcja nowych elementów, do której wykorzystywane są śmieci odbierane przez firmy świadczące usługi odbioru surowców wtórnych, wymaga mniejszej ilości energii, a co za tym idzie – wiąże się z wydawaniem mniejszej ilości pieniędzy niż w przypadku produkcji butelek czy opakowań powstających z surowców pochodzących ze środowiska naturalnego.