Długie życie śmieci. Jak długo rozkładają się różne rodzaje odpadów?

rozklad smieci

Codziennie każdy z nas generuje duże ilości śmieci. Część z nich określamy mianem tzw. odpadów komunalnych, które powstają głównie w naszych gospodarstwach domowych. Zwykle gromadzone są w odpowiednio przygotowanych pojemnikach i regularnie odbierane są przez firmy zajmujące się profesjonalnym wywozem śmieci. Niestety nie wszystkie odpady trafiają tam, gdzie powinny, czyli na wysypisko, a powinny do nowoczesnych zakładów sortowania odpadów. Wciąż wiele osób praktykuje nielegalny wywóz śmieci do lasu, wyrzucanie odpadów do rzek czy innych zbiorników wodnych. Co więcej, każdego dnia wiele osób spacerujących po parkach, miastach czy ulicach wyrzuca bezmyślnie opakowania po produktach spożywczych, niedopałki po papierosach, foliowe reklamówki i wiele innych niechcianych przedmiotów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego lub może raczej nie chcemy pamiętać o tym, że każda taka rzecz trafiająca na ulicę, zamiast do kosza będzie stanowić problem w przyszłości. Niektóre powszechne odpady, wyrzucane od niechcenia każdego dnia, rozkładają się przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat, podczas, gdy wiele z nich mogłoby zostać przetworzonych ponownie, ograniczając składowanie odpadów i zużycie surowców pierwotnych!

W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, jak wiele czasu średnio rozkładają się różne grupy odpadów.

Jak długo rozkładają się różne rodzaje odpadów?

  • Żywność zaliczana jest do grupy tzw. odpadów organicznych. Jest niegroźna dla środowiska i zwykle składowana celem produkcji kompostu, który wykorzystywany jest później jako bardzo dobry nawóz pod roślinność. Żywność rozkłada się też stosunkowo szybko – średnio od 2 do 12 miesięcy.
  • Rozkład materiałów papierowych zależy od rodzaju odpadu, a także stopnia zwilgotnienia. Średnio proces rozkładu papieru trwa ok. pół roku, ale dokładny czas zależy od specyfiki danego produktu papierowego. Przykładowo, bilet komunikacji miejskiej będzie rozkładał się przez ok. 3 miesiące, a gazeta codzienna – ok. 6 tygodni. Co ważne, papier może być wykorzystany ponownie, ograniczając wycinkę drzew. Jedna odzyskana tona papieru odpadowego to prawie 17 uratowanych drzew!
  • Różne metale rozkładają się z różną prędkością. W przypadku odpadów komunalnych najczęściej mamy do czynienia z metalowymi puszkami po jedzeniu, które rozkładają się przez ok. 10 lat. Niestety, puszki aluminiowe, w których sprzedawane są popularne napoje, mogą rozkładać się nawet przez 200 lat. Jest to spowodowane tym faktem, że aluminium wykazuje wysoką odporność na korozję. Metale szlachetne, z których produkowane są głównie produkty jubilerskie, teoretycznie nie powinny rozkładać się wcale, co jednak zależy od specyfiki zastosowanego stopu.
  • Tworzywa sztuczne, często potocznie określane jako plastikowe, mogą rozkładać się od 100 do 1000 lat. W tym przypadku również wiele zależy od specyfiki wyrzuconego tworzywa. Przykładowo, reklamówka plastikowa rozkłada się ok. 400 lat, papierkom po cukierkach zajmuje to 450 lat. Na szczęście plastikowe przedmioty mogą zostać poddane recyklingowi, ograniczając zużycie surowców pierwotnych tj. jak ropa, woda czy energia!
  • Szkło to prawdziwy zwycięzca w przypadku rozkładu. Jak się okazuje, elementy szklane mogą się rozkładać nawet przez 4000 lat, na co wskazują znaleziska sprzed ok. 2000 lat p.n.e. w postaci szklanych koralików. Na szczęście różnego rodzaju słoiki, butelki czy innego rodzaju opakowania szklane mogą być wielokrotnie stosowane i przetwarzane, ograniczając ponownie zużycie surowców pierwotnych tj. piasek, woda czy energia.

Te fakty na temat śmieci mogą Cię zaskoczyć!

  • Bawełniana koszulka rozkłada się po 1-5 miesiącach, ale wełniane skarpety mogą rozkładać się nawet 5 lat!
  • Wyrzuciłeś na chodnik gumę do żucia? Będzie się tam rozkładać przez nawet 5 lat.
  • Resztkę wypalonego papierosa rzucasz od niechcenia na ulicę? Niedopałek z filtrem rozkłada się przez ok. 2 lata, a bez filtra od 3 do 4 miesięcy.
  • Zapałka rozkłada się ok. 6 miesięcy.
  • Jednorazowa zapalniczka rozkłada się, aż 100 lat.
  • Pielucha dziecięca rozkłada się 450 lat.
  • Proces rozkładu żyłki wędkarskiej trwa 600 lat.
  • Wszechobecne plastikowe butelki, tzw. butelki PET, rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat.
  • Bilet autobusowy rozkłada się ok. 3 miesięcy.
  • Szklana butelka może rozkładać się przez nawet 4000 lat!
  • Standardowa puszka po napoju przetrwa nawet 10 lat, zanim dojdzie do jej powolnego rozkładu. Ale puszka aluminiowa może się rozkładać nawet przez 200 lat.
  • Niewielka torebka foliowa będzie rozkładać się przez 100-400 lat.