Jak długo rozkładają się odpady?

Segregacja odpadów w domu

Gospodarka odpadami to bardzo gorący i ważny współcześnie temat. Szczególnie, że śmieci produkujemy coraz więcej i pesymiści straszą, że wkrótce w tych śmieciach sami utoniemy. Ta wizja jest chyba nieco zbyt ponura, ale faktem jest, że środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone odpadami. Do tego dochodzi produkcja nowych rodzajów tworzyw sztucznych. Niektóre z nich rzeczywiście nie nadają się do dalszego przetwarzania, a w stanie naturalnym rozkładają się bardzo długo lub wcale. Na szczęście powstaje też sporo firm zajmujących się gospodarką odpadami, ich segregacją i utylizacją.

Przyjrzyjmy się głównym grupom odpadów, jakie produkuje typowe gospodarstwo domowe i temu, jak długo trwa proces całkowitego ich rozkładu.

Odpady organiczne, masa zielona

Do tej grupy zaliczamy wszelkie resztki jedzenia z naszej kuchni oraz odpadki powstałe podczas przygotowania posiłków. Mogą to być różnego rodzaju obierki, nadgniłe owoce, nieużywane części warzyw. Tutaj też znajdą się odpady z naszych ogrodów, typu skoszona trawa czy opadłe liście. Jeśli masę organiczną przekompostujemy, otrzymamy niezastąpiony nawóz i wszystko wraca do ziemi, dodatkowo ją użyźniając. Proces ten może trwać w zależności od stworzonych warunków od 2 miesięcy do 2 lat.

Papier

W zależności od rodzaju papieru i stworzonych warunków może się on rozkładać od nawet kilku tygodni do około pół roku. Makulatura jest też z powodzeniem wykorzystywana ponownie do produkcji papieru czy papieru toaletowego.

Plastik

Niestety nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do powtórnego przetworzenia, ale z tego przetwarzanego można uzyskać np.  tekstylia. No i niestety zła wiadomość jest taka, że pozostawiony sam sobie w środowisku naturalnym będzie się rozkładał od 100 do 1000 lat, w zależności od rodzaju.

Metal

Korozja powinna rozłożyć metal już w 10 lat, jednak istotny jest rodzaj metalu. Aluminium np. jest odporne na korozję i puszka wykonana z tego metalu zniknie dopiero za 200 lat.

Szkło

Szkło rozkłada się najdłużej, bo około 4000 lat. Jednak opakowań szklanych możemy używać wielokrotnie. Podobnie przetwarzane mogą być też niezliczoną ilość razy.