Jak przygotować dokumentację środowiskową?

dokumenty

Przedsiębiorcy mają wiele obowiązków związanych z kwestiami dotyczącymi generowania śmieci i wykorzystywania środowiska naturalnego. Mowa tutaj nie tylko o konieczności sortowania odpadów, ale również o sporządzaniu stosownych dokumentów. Jednym z nich jest tak zwana dokumentacja środowiskowa, która musi dotyczyć wszystkich aspektów ochrony środowiska zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i prowadzonej działalności. W jaki sposób należy ją przygotowywać, jakie elementy musi zawierać i w jakich przypadkach jest konieczna?

Co jest niezbędne do przygotowania dokumentacji środowiskowej? 

Na początek warto wspomnieć, że przygotowanie dokumentacji środowiskowej jest konieczne w sytuacjach, w których przedsiębiorca planuje rozpocząć starania o możliwość zrealizowania inwestycji. Mowa tutaj o takich inwestycjach, które mogą mieć wpływ na środowisko naturalne. Pierwszym krokiem powinno być uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych, które są kluczowe dla możliwości przeprowadzania prac budowlanych i projektowych. Kolejną kwestią jest omawiana decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych.

Przygotowując wniosek o jej otrzymanie, trzeba sporządzić Kartę informacyjną przedsięwzięcia, czyli KIP. Muszą się tam znaleźć przede wszystkim informacje dotyczące:

  • sposobów oddziaływania inwestycji na środowisko,
  • informacje o technologii inwestycji,
  • informacje o kategorii inwestycji.

Bardzo ważne jest, aby Karta informacyjna przedsięwzięcia była zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, gdyż ma to znaczenie w kontekście kosztów i czasu realizacji inwestycji. Właśnie dlatego dobrze zlecić to zadanie specjalistom.

Ile czasu trwa przygotowanie dokumentacji i jak długo trzeba czekać na decyzję? 

Przedsiębiorcy oprócz wynajmu kontenerów czy segregacji odpadów muszą się też interesować różnymi formalnościami, zwłaszcza w razie chęci realizacji nowej inwestycji. Jeśli chodzi o omawianą dokumentację środowiskową, to dobrze mieć na uwadze czas, który trzeba poświęcić na jej przygotowanie. Proces zwykle trwa od 7 do 30 dni i jest uzależniony głównie od rodzaju i lokalizacji przedsięwzięcia. Natomiast prognozowany maksymalny czas uzyskania decyzji to około 3-4 miesiące.