Jak segregować i wyrzucać odpady BIO?

odpady bio

Konieczność segregacji odpadów to obowiązek każdego z nas. Odpowiedzialne sortowanie śmieci, które pozwala na ich ponowne wykorzystanie, ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej planety. Właśnie dlatego w naszej firmie zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych w Warszawie kładziemy duży nacisk na to, aby zarówno osoby prywatne, jak i firmy miały coraz większą świadomość na ten temat. Jedną z bardziej problematycznych kwestii jest segregacja odpadów BIO. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, czym są i jak je wyrzucać.

Czym właściwie są odpady BIO i co do nich zaliczamy? 

Na początek warto wspomnieć, czym tak właściwie są odpady BIO. Każdy z nas ma przed domem pojemnik na odpady, do którego powinny trafić określone produkty, jednak nierzadko zdarza się tak, znajdują się w nim śmieci, których nie powinno się tam wyrzucać. Warto wiedzieć, że tak zwanymi bioodpadami nazywamy odpady organiczne. Są to takie śmieci, które najczęściej powstają z resztek jedzenia albo z roślin. Wyróżniają się tym, że ulegają procesowi naturalnego rozkładu.

Co więcej, część z nich może zostać wykorzystana na przykład do produkcji kompostu, który służy do poprawy żyzności gleby. Do odpadów BIO zaliczamy przede wszystkim resztki jedzenia, na przykład obierki od owoców i warzyw. Oprócz tego do takiego pojemnika mogą trafić też kwiaty, liście, skoszona trawa, kora drzew, trociny czy gałęzie drzew i krzewów,

Jakich śmieci nie można wyrzucać do pojemnika na BIO odpady? 

Często zdarza się tak, że największym problemem z segregacją śmieci jest ten, że do poszczególnych pojemników trafiają odpady, które nie powinny się w nich znaleźć. Nie inaczej jest w przypadku bioodpadów. Należy pamiętać, że nie zaliczamy do nich między innymi oleju jadalnego czy mięsa i padliny zwierząt oraz ich odchodów.

Ponadto do takich pojemników nie powinien też trafiać popiół z węgla kamiennego, impregnowane drewno, płyty wiórowe i leki. Na koniec chcielibyśmy rozwiać jeszcze wątpliwość dotyczącą wyrzucania odpadów BIO w workach. Można to robić, natomiast muszą to być worki wykonane z materiałów organicznych, które rozkładają się w około 45 dni i są wykonane ze skrobi kukurydzianej albo ziemniaczanej.