Jak utylizować elektrośmieci?

elektrośmieci

Elektrośmieci to problematyczna kwestia, z którą można sobie poradzić jedynie poprzez odpowiednią utylizację odpadów. W jaki sposób należy to robić?

Po co utylizować elektrośmieci?

Elektrośmieciami określa się zużytą elektronikę, która nie działa. Składa się ona z tworzyw sztucznych i metali. Gdyby zakopać taki opad w ziemi, to rozłożyłby się może po kilku tysiącach lat. To o wiele za długo. Dlatego właśnie poddaje się je odpowiedniej utylizacji. Zakład przetwarzania odpadów Lekaro świadczy wywóz śmieci. Warszawa i okolice są miejscem, w których firma działa, odbierając również po wcześniejszym kontakcie elektroodpady. W ten sposób nie tylko dba się o środowisko naturalne, ale również o ekonomię. Pierwiastki zastosowane do produkcji elektroniki są na ziemi dostępne w ograniczonej liczbie. Pobrane części lub całe urządzenia są więc cennym źródłem rozmaitych metali jak np. złoto. W ten sposób odzyskuje się to, co cenne i wykorzystuje ponownie, natomiast pozostałości są odpowiednio segregowane i w inny sposób utylizowane.

Jak utylizować elektrośmieci?

Przeciętny człowiek nie musi nic więcej robić w kwestii utylizacji elektrośmieci jak zgłoszenie ich odbioru do odpowiedniej firmy. I to wystarczy, ponieważ resztą zajmą się fachowcy. Innego sposobu na to po prostu nie ma. Nie wolno tego rodzaju odpadów zakopywać w ziemi, czy wyrzucać do jeziora bądź lasu, lub palić. W niektórych rejonach Polski co tydzień, dwa lub raz w miesiącu organizowane są specjalne osiedlowe zbiórki, podczas których można wystawić swój stary telewizor, komputer czy mikser bądź odkurzacz. Przy nieco większej ilości zawsze warto skontaktować się z firmą, której pracownicy odbiorą z domu zużyty cięższy sprzęt jak pralka, lodówka czy kuchenka. To rozwiązanie dedykowane osobom chorym lub starszym oraz tym, które nie mogłyby samodzielnie przetransportować odpadów. Odbiór jest bezpłatny, ale nie wolno niczego z danego sprzętu wymontowywać, szczególnie elektroniki, urządzenie musi być kompletne.