Jak utylizować trawę syntetyczną?

trawa syntetyczna

Aby zadbać o stan środowiska naturalnego, każdy z nas powinien pamiętać o zasadach sortowania i pozbywania się odpadów. Świadomość w tej kwestii stale wzrasta, a przed mieszkaniami i siedzibami firm znajduje się kilka pojemników na odpady, dzięki czemu sortowanie jest niezwykle proste. Należy jednak podkreślić, że niektóre elementy nie mogą trafiać do tradycyjnych śmietników. Z tego powodu wiele osób korzysta ze skupów albo wynajmuje kontenery na gruz w czasie remontu. Do problematycznych w utylizacji odpadów możemy też zaliczyć trawę syntetyczną. Jak się jej bezpiecznie pozbyć?

Czym właściwie jest trawa syntetyczna? 

Do naszej firmy zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych i niesegregowanych czy segregacją odpadów budowlanych w Warszawie nierzadko zgłaszają się osoby, które nie wiedzą, jak postąpić z konkretnym rodzajem śmieci, aby działanie było zgodne z prawem i nie zagrażało środowisku naturalnemu. Omawiana trawa syntetyczna niewątpliwie do nich należy. Zastanawiając się, co z nią zrobić, warto najpierw zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana.

Jest to tworzywo, które można znaleźć między innymi na placach zabaw czy boiskach do gry w piłkę nożną i na kortach tenisowych. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ponieważ trawa syntetyczna nie wymaga podcinania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak z uwagi na to, że najczęściej jest wykonana z polipropylenu, polietylenu, kopolimeru czy innych tworzyw sztucznych, bywa kłopotliwa w utylizacji.

Jak bezpiecznie pozbyć się trawy syntetycznej? 

Mimo tego, że trawa syntetyczna wyróżnia się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne, jest intensywnie eksploatowana, więc po kilku czy kilkunastu latach użytkowania przychodzi czas na jej demontaż. Proces składa się z kilku etapów. Pierwszym jest usunięcie wypełnienia, czyli piasku albo gumowego granulatu, które mogą zostać ponownie wykorzystane w przyszłości. Następnym krokiem jest demontaż trawy, która powinna zostać poddana recyklingowi albo utylizacji. Powierzchnia wykonana z poliuretanu oraz granulat SBR nadają się do recyklingu. Inne elementy natomiast zostają zutylizowane w spalarni.