Jakie metale nie podlegają skupowi?

metal

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o konieczności recyklingu odpadów. Segregacja jest ważna głównie ze względu na środowisko naturalne, które nie jest w najlepszej kondycji. Oprócz wynajmu kontenerów na odpady budowlane czy pojemników dedykowanych konkretnym rodzajom śmieci na popularności zyskują także skupy. Mowa tutaj przede wszystkim o skupach metali. Warto jednak wiedzieć, co można do nich zanieść, a czego nie można się pozbyć w ten sposób. W dzisiejszym wpisie wskażemy metale, które nie podlegają skupowi.

Które metale można oddać do skupu i dlaczego warto to robić? 

Osoby, które dbają o środowisko naturalne, wiedzą, że nie tylko segregacja odpadów budowlanych jest ważna. Oprócz tego warto zadbać też o to, aby inne elementy zostały poprawnie zutylizowane albo przeznaczone do ponownego użycia. Do wspomnianych skupów metali można oddać między innymi:

  • aluminium,
  • brąz,
  • cynk,
  • mosiądz,
  • miedź.

W praktyce oznacza to, że do sprzedania nadają się między innymi rury, puszki aluminiowe, elementy karoserii, druty czy metalowe naczynia. Dlaczego warto oddać je do skupu? Przede wszystkim z uwagi na dobro środowiska naturalnego. Jednak oprócz tego takie praktyki pozwalają na dodatkowy zarobek dzięki pozbyciu się zalegających odpadów.

Czego nie można oddać do skupu metali? 

Mimo tego, że istnieje możliwość oddania do skupu wielu różnych metali, to firmy zajmujące się sprzedażą surowców wtórnych, nie przyjmują niektórych metali. Do takich odpadów możemy zaliczyć między innymi monety, które są aktualnie w legalnym obiegu, barierki i znaki drogowe czy włazy do studzienek kanalizacyjnych. Oprócz tego do skupu nie można również zanieść szyn kolejowych i fragmentów trakcji, a także AGD i tak zwanych elektrośmieci.

Takie zasady wynikają przede wszystkim z przepisów. Istnieje bowiem ryzyko, że osoba, która chce sprzedać właz czy znak drogowy, pozyskała je na skutek kradzieży mienia publicznego. Właśnie dlatego warto wiedzieć, że żaden uczciwie działający skup metali nie przyjmie tego rodzaju odpadów i między innymi po tym można go rozpoznać.