Jakie odpady stanowią największe zagrożenie dla środowiska?

odpady

Odpady są jednym z poważniejszych problemów, jeżeli chodzi o stan środowiska naturalnego. Z tego powodu możemy zauważyć coraz większy nacisk, który jest kładziony na recykling oraz ponowne wykorzystywanie surowców. Jednak oprócz tego w wielu gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach generowane są również odpady, które nie powinny trafić do tradycyjnych kontenerów i trzeba je utylizować w odpowiedni sposób, aby nie zaszkodzić środowisku naturalnemu. Które odpady są największym zagrożeniem dla środowiska i jak możemy sobie radzić z tym problemem?

Odpady zawierające metale ciężkie i substancje chemiczne 

Możemy wyróżnić wiele rodzajów odpadów, które są szczególnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego segregacja odpadów budowlanych czy innych śmieci to tak ważne czynności. Na omawianej liście powinny znaleźć się przede wszystkim takie elementy, które mają w składzie metale ciężkie. Chodzi tutaj głównie o miedź, ołów, cynk czy rtęć, które działają toksycznie na przyrodę, niszcząc rośliny oraz działając destrukcyjnie na ludzkie i zwierzęce organizmy. Właśnie dlatego do tradycyjnych kontenerów na śmieci nie mogą trafiać przede wszystkim urządzenia elektroniczne, baterie, akumulatory, termometry czy kartridże i tonery.

Należy je wrzucać wyłącznie do przeznaczonych do tego pojemników, na przykład koszy na elektrośmieci. Równie niebezpieczne są produkty, które w składzie zawierają substancje chemiczne, na przykład kosmetyki, farby czy leki. W tym przypadku zwykły kontener na odpady również nie jest miejscem, do którego należy je wyrzucać – konieczne jest zapoznanie się z instrukcją utylizacji, która powinna znajdować się na opakowaniu.

Jak tworzywa sztuczne zagrażają środowisku naturalnemu? 

Kolejnym odpadem, który znacząco zagraża środowisku, są tworzywa sztuczne, w związku z czym słyszymy coraz częściej o konieczności ograniczenia zakupu plastikowych produktów i oddawania takich śmieci firmom, które zajmują się odbiorem surowców wtórnych. Problem dotyczący nadmiernej ilości tworzyw sztucznych objawia się przede wszystkim zaśmiecaniem lasów, zbiorników wodnych czy miast. Takie odpady rozkładają się powoli, a co za tym idzie – zagrażają stworzeniom żyjącym w oceanach i morzach.