Najbardziej problematyczne odpady w gospodarstwach domowych (cz. 1)

opakowania

Kilka rodzajów pojemników oznaczonych różnymi kolorami i bardzo, bardzo wiele różnorodnych odpadów każdego dnia. Oprócz tego, że śmieci musimy klasyfikować ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane, to jeszcze powinniśmy je odpowiednio przygotować przed wyrzuceniem. A co z produktami wykonanymi z różnych materiałów? Gdzie wyrzucić śmieci zabrudzone czy potłuczone? Pytań dotyczących segregacji jest wiele. Na część z nich spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule. Dowiesz się, jak odpowiednio przygotować generowane na co dzień śmieci do późniejszego odbioru odpadów komunalnych.

Nie segregujesz odpadów, bo nie wiesz jak?

Jak zacząć, jeśli nie posiadamy żadnej wiedzy na temat segregacji? Wystarczy kierować się wytycznymi umieszczonymi na workach przeznaczonych do segregacji śmieci. Podpowiedź stanowią również różne kolory pojemników na odpady. Z pomocą przychodzi też internet. W sieci znajdziemy bardzo wiele różnych artykułów oraz infografik, które w bardzo prosty sposób objaśniają proces segregowania. Kolorowe infografiki warto wydrukować i powiesić przy pojemniku na śmieci jako ściągawkę dla wszystkich domowników. Praktyka czyni mistrza, dlatego z czasem, gdy segregowanie wejdzie nam w nawyk, bez zbędnego zastanowienia będziemy odpowiednio rozdzielać odpady, unikając najpoważniejszych błędów.

Niejednoznaczne opakowania

Wpadki w odpowiedniej klasyfikacji odpadów zdarzają się wielu osobom, chociaż nie powinny nas one zniechęcać do segregowania. Część z nich wynika ze zwykłej niewiedzy. W praktyce najbardziej problematyczne okazują się pojemniki na szkło. Teoretycznie wszystko wydaje się jasne: pojemniki w kolorze zielonym przeznaczone są na szkło kolorowe, a pojemniki w kolorze białym na szkło bezbarwne. Te wytyczne dotyczą jednak wyłącznie szkła opakowaniowego, czyli butelek po napojach, wodzie, sokach owocowych, puste słoiki. Nic poza tym! A niestety w pojemnikach na szkło regularnie znajdowane są też inne odpady, np. kieliszki, porcelanę, fajans, lustra, szklane opakowania po lekarstwach i środkach chemicznych, naczynia żaroodporne, rozbite naczynia, szyby, szkło okularowe, termometry, znicze z woskiem, żarówki, świetlówki i reflektory itd. Wszystkie te wymienione odpady nie powinny trafiać do pojemników ze szkłem. Większość z nich musi trafić do pojemników szarych lub czarnych, czyli na odpady resztkowe, a niektóre (np. żarówki czy świetlówki) klasyfikowane są nawet do odpadów niebezpiecznych.

Problemy pojawiają się również z opakowaniami kartonowo-plastikowymi, w których najczęściej sprzedawane jest mleko czy soki. Są one zakwalifikowane do zbiórki z tworzywami i metalami, a niestety często dołączane są do odpadów makulaturowych.