Odpady papierowe – segregacja i przetwarzanie

Drugie życie papieru

Każdy z nas rocznie zużywa kilkadziesiąt kilogramów papieru w postaci różnorodnych produktów. Są to między innymi opakowania, książki, gazety, a także wiele innych produktów. Segregowanie odpadów papierowych jest stosowane od wielu lat, większość z nas pewnie zbierała makulaturę nawet w szkole lub podczas wielu podobnych akcji. To bardzo dobry zwyczaj, który warto kontynuować, aby odzyskiwać jak najwięcej papierowych odpadów.

Najpierw jednak warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje produktów papierowych możemy wrzucać do pojemników na odpady segregowane. Nie powinny się tam znaleźć tapety, papier foliowany czy lakierowany, a także zatłuszczony i brudny. Segregacji nie podlegają również opakowania mające jakąkolwiek zawartość, a kartony po mleku i sokach wbrew pozorom nie powinny znaleźć się w pojemniku na papier, ale na plastik.

Do pojemników na papier możemy wrzucać karton, tekturę, opakowania papierowe, zeszyty i książki, torby i worki papierowe, a także zadrukowane kartki, gazety, czasopisma, katalogi i ulotki.

 

Drugie życie papieru

Przetwarzanie odpadów papierowych jest bardzo korzystne dla człowieka i całego środowiska naturalnego, choćby z tego względu, że pozwala zmniejszyć liczbę wycinanych drzew, ponieważ celuloza z nich pochodząca jest głównym surowcem do produkcji wszelkiego rodzaju papieru.

Z papieru podlegającego recyklingowi wytwarza się pudła tekturowe, niepowlekane tektury i tym podobne opakowania w ciemnych barwach, wtedy niepotrzebny jest dodatkowy proces bielenia masy celulozowej. Jeśli natomiast chcemy w wyniku procesu recyklingu wytworzyć papier do pisania, gazetowy, bibułkę higieniczną czy tekturę w różnych kolorach, wtedy niezbędne staje się najpierw oczyszczanie mechaniczne pozyskanego surowca, a później wybielanie przy użyciu środków chemicznych. Generalnie oblicza się, że dzięki procesowi recyklingu papieru możliwe jest wytworzenie ponad pięciu tysięcy różnego typu produktów, których używamy każdego dnia w naszym otoczeniu.