Problem z elektrośmieciami

wywóz elektrośmieci

Rozwój technologiczny postępuje bardzo szybko. Komputer, który kupiliśmy zaledwie cztery lata temu dziś wydaje się być już przestarzałym i niewydajnym starociem. Podobny cykl życia mają współczesne smartfony czy konsole do gier. Częściej niż kiedyś wymieniamy również domowe AGD. Pralki i lodówki służą nam po kilka lat, a nie jak kiedyś, po kilkanaście. Gdy chcemy lub musimy kupić nowy sprzęt, starego trzeba się pozbyć. Wiele ludzi po prostu wystawia niedziałającą lodówkę na śmietnik – jest to duży błąd. Stara lodówka i inny zużyty elektrosprzęt to tak zwany elektrośmieć. Czyli coś, co nie powinno być ot tak wyrzucone na zewnątrz.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci to wszystkie urządzenia, które działają na prąd, baterie lub akumulatory. Dlaczego nie wolno ich wyrzucać na śmietnik? Ponieważ zawierają w sobie wiele substancji szkodliwych dla środowiska i dla ludzi. Są to głównie metale ciężkie, takie jak freon, ołów czy kadm. Gdy stara lodówka czy pralka zostaje wyrzucona na śmietnik, pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć. Wymienione substancje przedostają się do gleby i powietrza i po prostu je zatruwają. Jeśli pomyślimy, ile elektrośmieci ludzkość generuje dziennie, są to zastraszające ilości potencjalnej trucizny.

Co się robi z elektrośmieciami?

Elektrośmieci powinny trafić do specjalnego punktu, w którym zostaną poddane fachowej obróbce. Specjaliści przede wszystkim wyciągną z nich to, co jeszcze nadaje się do użytku. Wbrew pozorom wiele podzespołów ze starych urządzeń da się jeszcze użyć w nowych. Następnie neutralizuje się wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje pochodzące z danego przedmiotu. Na wysypisko trafia dopiero to,  z czego już nic nie można zrobić. Gdzie więc wyrzucać elektrośmieci? Jeśli kupujemy nowy sprzęt AGD lub RTV, stary tego samego typu możemy zostawić w sklepie. W innym wypadku stary sprzęt musi trafić do punktu, który sobie z nim poradzi. Najlepiej spytać firmę, np. Lekaro , która świadczy wywóz śmieci na naszym terenie, czy nie odebrałaby od nas takiego sprzętu lub czy nie wie, gdzie w takim razie można go oddać.