Segregacja odpadów – jak być Eko?

segregacja odpadów

Według danych statystycznych, w 2021 roku przeciętny Polak wyprodukował ok. 360 kg śmieci, odebrano łącznie 13,7 mln ton odpadów komunalnych, z czego prawie 12 mln ton to były odpady produkowane przez gospodarstwa domowe. Tylko 60% z nich można było skierować do odzysku. Czy można to zmienić? Czy można być bardziej eko, segregując śmieci?

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Wiele materiałów, które są wyrzucane do śmieci, można ponownie odzyskać i wykorzystać, nawet wielokrotnie. Dzięki segregacji śmieci, odpady możliwe do odzyskania, są od razu kierowane do właściwych zakładów, a odbiór odpadów komunalnych jest bardziej efektywny. Zmniejsza się ilość odpadów na wysypiskach, a tym samym zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza.

Jak segregować odpady domowe?

Zasady segregacji śmieci, ujęte w przepisach prawnych, dzielą odpady na 5 głównych frakcji:

  • Papier – tektura, pudełka kartonowe, czysty papier, torby papierowe, zeszyty, ulotki, czasopisma i gazety;
  • Metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki i nakrętki, opakowania spożywcze, torby i worki foliowe, kubki po jogurtach, nożyczki, zapalniczki, opakowania po kosmetykach;
  • Szkło – słoiki bez nakrętek i uszczelek, butelki szklane po napojach i olejach, szklane opakowania kosmetyczne;
  • Bio – odpady owocowe i warzywne, skorupki po jajkach, rośliny, trawa, liście, fusy po kawie i herbacie;
  • Zmieszane – pieluchy, środki do higieny intymnej, buty, ubrania, długopisy, kredki, ceramika, lustra, maszynki do golenia, nieopróżnione opakowania kosmetyczne i spożywcze, pozostałości po środkach spożywczych.

Bycie ekologicznym to zadbanie o prawidłowy podział wytwarzanych odpadów i przestrzeganie zasad ich segregacji. Jeśli nie wiesz, co i gdzie umieszczać, skorzystaj z infolinii firm, zajmujących się przetwarzaniem odpadów.