Na początku tego roku zmieniły się zasady segregowania odpadów. Obecnie odpady powinniśmy segregować na 5 frakcji. Zobowiązani są już do tego mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej, w budownictwie wielorodzinnym systematycznie będą dostawiane nowe pojemniki do osiedlowych altan. Co warto wiedzieć o nowych zasadach segregacji?
Jak dzielimy śmieci?
Obecnie odpady dzielimy na 5 grup, a do każdej z nich przypisany jest kolor naklejki informacyjnej na pojemniku (lub worka na śmieci w przypadku zabudowy jednorodzinnej).
- Papier (kolor niebieski)Do pojemników na papier wrzucamy czysty papier: opakowania tekturowe, gazety, czasopisma, ulotki, papier biurowy, stare zeszyty i książki.
- Metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty)
Do żółtych worków powinny trafiać m.in. torebki i worki foliowe, zagniecione plastikowe butelki i nakrętki, kartony po mleku i sokach, oraz zgniecione puszki po żywności i napojach.
- Szkło (kolor zielony)
Zielone worki na odpady przeznaczone są na szkło, tzn. puste szklane słoiki, butelki, fiolki po lekach, czy szklane opakowania po kremach i innych kosmetykach.
- Bio (kolor brązowy)
Brązowe worki i pojemniki zarezerwowane są dla odpadów biodegradowalnych. Do nich wyrzucamy resztki jedzenia, odpady warzywne i owocowe (skorupki, obierki, kości, pestki), fusy po napojach, kwiaty itp.
- Zmieszane (kolor czarny)
Do czarnych worków powinno trafić to, czego nie udało się rozdzielić do powyższych pojemników.
Oddzielne frakcje
Należy też pamiętać, że odbiór odpadów segregowanych obejmuje jeszcze dwie ważne frakcje. Jedną z nich są odpady zielone w dużej ilości (np. po koszeniu trawy, czy grabieniu liści). Właściciele domów jednorodzinnych, którzy uporządkowali roślinność w swoim ogrodzie, powinni tego typu odpady umieszczać w workach w kolorze szarym. Firmy zazwyczaj odbierają tego typu odpady w okresie od marca do listopada. Drugą ważną frakcją są też odpady wielkogabarytowe (stare meble, duże zabawki). Te również odbierane są od mieszkańców raz na jakiś czas, dlatego należy dowiedzieć się u swojego administratora, gdzie znajduje się miejsce do składowania tego typu rzeczy.