Kilka słów o eko edukacji

ekoedukacja

Potrzeba uświadamiania ludzi o wadze ekologii jest bardzo duża. Chociaż jest XXI wiek, a dostęp do mediów i wiedzy jest w zasadzie nieograniczony, sporo ludzi cały czas nie wierzy w to, że z dnia na dzień coraz bardziej zasypujemy się śmieciami. Wystarczyłoby parę zmian w naszych codziennych nawykach, aby proces ten stanowczo zwolnić. Co ważne, powinno się w tym zakresie edukować… dzieci. To im najłatwiej jest wpoić nowe nawyki, i to właśnie one będą odpowiedzialne za naszą planetę już za kilkanaście lat.

Eko edukacja

Edukowanie dzieci w tym zakresie nie jest trudne. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju firmy świadczące usługi oczyszczania miasta. Wiele z nich organizuje różnego rodzaju imprezy, zabawy, szkolenia inne inicjatywy, które mają w maluchach zaszczepić zainteresowanie ekologią. Na tego typu zabawach dzieci uczą się poprawnie segregować śmieci i dowiadują się, dlaczego jest to takie ważne. W przyjazny sposób uczą się o tym, co dzieje się ze śmieciami po wyrzuceniu ich do kosza i mogą zadawać pytania specjalistom z firmy sprzątającej miasto. Oczywiście wszystko ma formę angażującą dzieci. W planie szkolenia jest czas na zabawy, komiksy i kolorowanki. Takie spotkanie można zorganizować w przedszkolu lub na rodzinnym pikniku pod miastem.

Problem ze śmieciami

Maluchy uczące się o ekologii w przedszkolu być może zainteresują nią swoich rodziców. Drobne zmiany w ich codziennym zachowaniu mogą mieć niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Poprawne sortowanie śmieci jest oczywiście kluczowe, jednak jeszcze kilkoma innymi odruchami możemy wspomóc Matkę Naturę. Przede wszystkim starajmy się ograniczyć generowanie śmieci. Nauczmy się zabierać na zakupy torbę wielorazowego użytku, aby za każdym razem z supermarketu nie przynosić do domu foliowych torebek. Jeśli już nam się to zdarzy, odkładajmy je w jedno miejsce, i zużywajmy np. jako worki na śmieci. Kupując jakąś rzecz w sklepie spójrzmy, czy nie jest ona przesadnie opakowana. Starajmy się wybierać np. pastę do zębów w tubce, a nie w tubce i kartonie.