W jaki sposób utylizować padłe zwierzęta?

sarna

Zwierzęta znajdują się w wielu domach i mieszkaniach czy gospodarstwach rolnych. Mowa tutaj zarówno o kotach czy psach, które są członkami rodziny, jak również o zwierzętach hodowlanych. Niestety w obu przypadkach zdarza się tak, że pies czy krowa z jakichś przyczyn umiera albo musi zostać uśpione. Wówczas właściciele muszą zmierzyć się z problemem zwłok, ponieważ to właśnie na nich spoczywa obowiązek ich usunięcia. W jaki sposób należy to zrobić?

Do kogo zgłosić się po pomoc w przypadku śmierci zwierzęcia? 

Osoby, które straciły swojego pupila w wyniku choroby czy innego zdarzenia borykają się z trudnymi emocjami. Jednak muszą wówczas pamiętać o tym, aby pozbyć się zwłok padłego zwierzęcia w sposób zgodny z prawem. Można to zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest kontakt z firmą zajmującą się odbiorem i utylizacją odpadów, która przyjedzie po zwierzę i zajmie się bezpieczną utylizacją. Oprócz tego można też skontaktować się z firmą, która zajmuje się transportem ubocznych produktów zwierzęcych czy ze schroniskiem. Wówczas właścicielowi padłego zwierzęcia zostanie udzielona stosowna pomoc w zakresie organizacji transportu oraz wspomnianej utylizacji.

Jakie są inne możliwości? 

W przypadku zwierząt gospodarskich albo dzikich, które padły na drodze w wyniku zderzenia z samochodem czy innego zdarzenia, najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą, która zajmie się ich utylizacją. Jednak jeżeli chodzi o zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to właściciele często chcą się z nimi pożegnać w inny sposób. Właśnie dlatego kolejnym rozwiązaniem, na które mogą się zdecydować, jest pozostawienie zwierzęcia w lecznicy.

Wówczas nie trzeba martwić się, co się z nim stanie, ponieważ w takim przypadku to pracownicy zajmą się zarówno przechowaniem zwłok, jak i przekazaniem ich uprawnionemu podmiotowi. Warto wspomnieć, że powiatowi weterynarze zajmują się nadzorem nad podmiotami prowadzącymi działalność polegającą na usuwaniu ubocznych produktów zwierzęcych, dlatego to właśnie od nich można otrzymać wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie.