Wiosenne porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami?

odpady zielone

Wiosenne porządki w ogrodzie są niezbędne, jednakże w tym przypadku pojawia się problem, co zrobić z odpadami. Nie jest to takie oczywiste. W praktyce ludzie bardzo często wywożą pozostałości do lasu lub do przydrożnego rowu. Niektórzy składują odpady na sąsiedniej działce. Nie jest to prawidłowe zachowanie. Dowiedz się, jak postąpić z odpadami powstałymi w związku z wiosennymi porządkami.

Jak do wyrzucania odpadów odnoszą się przepisy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, które dotyczy katalogu odpadów i ustawy z dnia 14 grudnia 2012 takie elementy jak liście, gałęzie krzewów i drzew czy też choinki traktowane są jak odpady. Warto mieć na uwadze to, że składowanie tych komponentów w niedozwolonym miejscu przyczynia się do nałożenia kary grzywny.

Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że odpady zielone nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Podkreślić należy jednak fakt, że ścięta trawa może uszkodzić ściółkę lasu. Ponadto, uniemożliwia rozwój darów natury z niższej warstwy. Trzeba zauważyć, że pryzmy gałęzi stwarzają zagrożenie pożarowe. Wpływają również negatywnie na wizerunek estetyczny.

Jak postępować z odpadami po wiosennych porządkach?

Odpady zielone muszą być dostarczane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów. Inną opcją mogą być przydomowe kompostowniki. Nieczystości uzyskane po wiosennych pracach w ogrodzie stanowią dobry składnik nawozu domowej roboty. Nawóz organiczny doskonale użyźnia glebę, nie ma w tym przypadku zagrożenia przenawożeniem. Warto zauważyć, że kompost dostarcza potrzebnych minerałów i próchnicy. Niekorzystnym aspektem jest brzydki zapach. Dlatego umiejscowienie kompostownika na posesji nie może przeszkadzać sąsiadom.