Wybudowałem dom. jak zorganizować pojemnik na odpady i ich odbiór?

pojemniki na śmieci

Czy właśnie ukończyła się budowa i wykańczanie Twojego domu, w którym znajdują się już wszystkie elementy niezbędne do życia, a także podłączono wszystkie media? Zanim Twoja rodzina wprowadzi się do niego na dobre, powinieneś zatroszczyć się jeszcze o odbiór odpadów i odpowiednie pojemniki.

Odbiór odpadów z domu jednorodzinnego – czego należy dopilnować

Jeszcze kilka lat temu podpisanie umowy z przedsiębiorstwem zajmującym się odbiorem i wywozem śmieci było powinnością każdego właściciela nieruchomości. Nowelizacja wprowadzona w 2013 roku przeniosła ten obowiązek na urzędy gminy, które od tego czasu w imieniu mieszkańców same wyłaniają dostawców podobnych usług drogą przetargu.

Choć może wydawać się to znacznym odciążeniem dla poszczególnych właścicieli nieruchomości, system ten ma swoje wady. Do najważniejszych z nich należy fakt, że terminy i częstotliwość odbioru odpadów nie zawsze wpisują się w tym przypadku w nasze potrzeby i tryb życia. Oznacza to, że jeżeli np. wywóz śmieci będzie odbywał się zbyt rzadko, możemy być zmuszeni do wynajęcia dodatkowego kontenera i przechowywania w nim produkowanych odpadów na terenie własnej posesji. Na to zaś nie każdy może sobie pozwolić – czy to ze względu na niedostosowaną do tego przestrzeń wokół domu, czy z powodów finansowych.

Odpowiedzią na ten problem jest zawarcie porozumienia z zewnętrzną firmą oferującą wynajem pojemników oraz odbiór odpadów funkcjonalnych, przemysłowych i komunalnych. Rozwiązanie to jest całkowicie zgodne z obowiązującym prawem i obejmuje przyjęcie, transport oraz utylizację zgromadzonych śmieci – wszystko w wykonaniu profesjonalnego personelu i przy użyciu nowoczesnych pojazdów umożliwiających ekologiczną selekcję dowolnego rodzaju odpadów.

Czas i częstotliwość świadczenia usługi zależą w tym przypadku od ścisłych wymagań Klienta. Oznacza to, że nie musimy dostosowywać się do narzuconego harmonogramu – możemy mieć pewność, że nasze pojemniki będą opróżniane w zaproponowanym przez nas terminie i w odstępach czasowych gwarantujących nam maksymalny komfort.

Co więcej, firma zajmująca się odbiorem odpadów komunalnych pomoże nam również w pozbyciu się m.in. pozostałości budowlanych – dzięki temu nie będziemy musieli martwić się np. o wywóz gruzu poremontowego.