Jak wygląda recykling szkła?

Przetwarzanie odpadów szklanych

Szkło jest jednym z często wykorzystywanych materiałów opakowaniowych. W szklanych pojemnikach umieszcza się różnego rodzaju napoje, dżemy, kompoty, a także gotowane warzywa czy pasztety oraz inne wyroby mięsne. Po zużyciu tych produktów szklane opakowania możemy wrzucić do odpowiednich pojemników znajdujących się w miejscach, w których prowadzi się selektywną zbiórkę odpadów. Jeśli nie ma w naszej gminie specjalnych zaleceń, nie musimy ich myć, usuwać z nich etykiet ani metalowych zamknięć, ponieważ zostanie to wykonane na dalszych etapach przetwarzania. Pamiętajmy jednak, że do pojemników na szkło nie wolno wrzucać takich odpadów jak lustra, szyby okienne i samochodowe, szklana zastawa stołowa, naczynia ze szkła żaroodpornego oraz żarówki.

 

Przetwarzanie odpadów szklanych

Szkło, które wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika z odpadami, to tak zwana stłuczka szklana, której odbiorcami stają się najczęściej huty szkła. Wcześniej jednak szklane opakowania zebrane w kontenerach muszą zostać starannie podzielone na kolorowe i bezbarwne, usuwa się z nich również wszelkie fragmenty metalowe, ceramiczne czy plastikowe. Dopiero tak przygotowany surowiec może być przetwarzany dalej.

Stłuczka szklana może zostać przetopiona w hutach szkła i następnie tworzy się z niej zupełnie nowe wyroby o bardzo dobrych właściwościach. W taki sposób przetworzone szkło nie traci swoich właściwości, a zakłady wytwórcze oszczędzają surowiec, jakim jest piasek kwarcowy. Warto również dodać, że przerabianie odpadów szklanych wymaga dużo niższej temperatury niż proces wytwarzania szkła bezpośrednio z piasku kwarcowego, dzięki czemu wymaga dużo mniej energii, a więc jest korzystniejszy dla środowiska naturalnego.

Szklane odpady podlegające segregacji mogą zostać wykorzystane nie tylko w hutach do wytwarzania nowych opakowań, ale również na wiele innych sposobów. Są znakomitym surowcem do produkcji mas ceramicznych, past czyszczących, grysów wykorzystywanych na przykład w ogrodach, a także włókien szklanych i wielu innych materiałów.