Co powstaje z surowców wtórnych i recyklingu (ciekawostki co powstaje z 1 t kartonu, puszek, szklanek itd)

recykling

Recykling surowców wtórnych jest bardzo ważny nie tylko ze względu na dobro środowiska naturalnego, ale też z powodów ekonomicznych. Co więcej, proces recyklingu odpadów pozwala znacznie obniżyć koszty wytwarzania nowych produktów i ilość energii potrzebnej do wyprodukowania nowych dóbr.


Co powstaje z plastiku?

Recykling tworzyw sztucznych jest bardzo istotny ze względu na bardzo długi czas biodegradacji odpadów plastikowych. Mogą one zalegać na składowiskach przez tysiące lat albo zostać przetworzone i ponownie wykorzystane. To drugie rozwiązanie jest oczywiście znacznie korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Plastik (PET lub HDPE) nadaje się do ponownego zastosowania na wiele różnorodnych sposobów. Powstają z niego m.in.:

  • opakowania, butelki, folie
  • powłoka na tekturę falistą
  • ubrania np. kurtki i bluzy polarowe (do wykonania jednego ciepłego polaru wystarczy tylko 35 butelek PET!)
  • meble ogrodowe
  • słupki drogowe, ogrodzenia
  • zabawki i długopisy
  • ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PVC, płyty termoizolacyjne
  • oleje opałowe
  • sprzęt turystyczny, np. wypełnienie izolacyjne stosowane w kurtkach zimowych czy śpiworach
  • torby

Co powstaje z metalu?

Recykling metali również może przynieść wiele korzyści. Przykładowo przetwarzanie stali jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie surowej rudy metali niezbędnego do produkcji stalowych elementów. Dodatkowo można w ten sposób znacząco ograniczyć zużycie energii niezbędnej w procesie produkcji z surowych materiałów. Podczas produkcji stali z materiałów po recyklingu mniejsza jest też ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery.
Bardzo duże znaczenie ma też recykling puszek aluminiowych. Rocznie w naszym kraju zużywa się nawet 400 mln aluminiowych puszek, które nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania nieskończenie wiele razy! Tylko 6 puszek ze złomu pozwala zaoszczędzić energię równą spaleniu 1 litra paliwa. Koszty ponownego wykorzystania aluminium są kilkanaście razy mniejsze niż jego produkcja z rudy.

Co powstaje z papieru?

Większość papieru pochodzi z wywozu odpadów komunalnych. Z papieru po recyklingu powstaje ponad 5000 różnych rodzajów produktów, w tym m.in. banknoty, bandaże, fartuchy szpitalne, abażury, izolacja samochodowa, doniczki i podstawki, filtry do kawy, opakowania do jajek itd. Za sprawą efektownego recyklingu papieru oszczędzamy wodę, redukujemy emisję gazów cieplarnianych, minimalizujemy ilość energii niezbędnej do wytworzenia papieru z naturalnych materiałów.

Co powstaje ze szkła?

Szkło to tworzywo, które może być przetwarzane praktycznie bez końca i nie traci przy tym swoich właściwości. Ze szkła po recyklingu najczęściej powstają kolejne butelki, słoiki, szklanki. Oprócz tego tworzone są z niego blaty kuchenne, izolacje ścian czy kafelki. Recykling szkła jest korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla producentów, gdyż stłuczka szklana kosztuje znacznie mniej niż surowe materiały.
Co powstaje z odpadów organicznych?
Z odpadów organicznych z powodzeniem można przygotować kompost do nawożenia przydomowego ogrodu lub działki. Kompostowane odpady bardzo dobrze użyźniają glebę, podnoszą jej odporność na wysychanie i ograniczają konieczność dodatkowego stosowania wody czy nawozów sztucznych.