LEKARO LAUREATEM KONKURSU
„PUCHAR RECYKLINGU”

Nowa jakość
gospodarki odpadami

Nowa jakość
gospodarki odpadami

NOWOCZESNY ZAKŁAD
ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Dlaczego warto wywozić gruz w kontenerach?

Istniejące przepisy nakładają na wszystkich, którzy wytwarzają odpady obowiązek skierowania ich do utylizacji, a także podziału na poszczególne frakcje, co ułatwia ich późniejsze zagospodarowanie i przekazanie do recyklingu. Jest to ważne zarówno w przypadku typowych śmieci komunalnych, jak i elektrośmieci, tzw. gabarytów czy pozostałości po robotach budowlanych. Wszystkie firmy oraz osoby prywatne muszą więc korzystać z pomocy firm, które posiadają zezwolenie na odbiór i utylizację poszczególnych rodzajów odpadów. W przypadku prowadzenia prac remontowo-budowlanych jedynym legalnym rozwiązaniem będzie więc zlecenie podstawienia kontenerów do wywozu gruzu. W Warszawie usługi tego rodzaju świadczy firma LEKARO. Przekonajmy się, dlaczego to dobry sposób na pozbycie się odpadów. (więcej…)

Oczyszczanie miasta jest jednym z podstawowych zabiegów zapewniających higieniczne warunki w nim panujące oraz bardzo trudnym zadaniem. Na czym ono polega? (więcej…)

Elektrośmieci to problematyczna kwestia, z którą można sobie poradzić jedynie poprzez odpowiednią utylizację odpadów. W jaki sposób należy to robić? (więcej…)

BDO jest Bazą Danych o produktach oraz opakowaniach i o gospodarce Odpadami. Obowiązek wpisu mają do niego przedsiębiorcy transportujący, wytwarzający i przetwarzający odpady, a także ci, który wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach. Jak więc dokonać rejestracji do BDO i o czym koniecznie pamiętać? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat. (więcej…)

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy generują odpady, muszą pamiętać o tym, aby nimi odpowiednio gospodarować. Mowa tutaj nie tylko o sortowaniu śmieci zgodnie z przeznaczeniem przydomowych pojemników, ale również o oddzielaniu tych, które nie są zaliczane do odpadów komunalnych. Z takim wyzwaniem mierzą się między innymi przedsiębiorcy zajmujący się rolnictwem. Co zaliczamy do odpadów rolniczych i w jaki sposób należy postępować z takimi nieczystościami? (więcej…)

Przedsiębiorcy mają wiele obowiązków związanych z kwestiami dotyczącymi generowania śmieci i wykorzystywania środowiska naturalnego. Mowa tutaj nie tylko o konieczności sortowania odpadów, ale również o sporządzaniu stosownych dokumentów. Jednym z nich jest tak zwana dokumentacja środowiskowa, która musi dotyczyć wszystkich aspektów ochrony środowiska zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i prowadzonej działalności. W jaki sposób należy ją przygotowywać, jakie elementy musi zawierać i w jakich przypadkach jest konieczna? (więcej…)

Usługa wynajmu kontenerów na odpady stale zyskuje na popularności. Dzieje się tak przede wszystkim  dlatego, że podczas prac remontowych czy porządkowych zwykle gromadzonych jest wiele śmieci, kontener na gruz pomaga utrzymać porządek. Warto jednak zaznaczyć, że firmy, które świadczą usługi wynajmu pojemników na śmieci, mają do dyspozycji produkty o różnych pojemnościach. W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar kontenera na odpady? (więcej…)

Każdy z nas ma coraz większą świadomość dotyczącą odpowiedzialnego sortowania śmieci. Obowiązek segregacji i edukacja w tym zakresie sprawiają, że recykling może przebiegać na coraz lepszym poziomie. Jednak czasami zdarza się tak, że w firmach czy u osób prywatnych pojawiają się takie odpady, które trudno sklasyfikować. Jednym z problematycznych produktów są niewątpliwie worki po nawozach. Gdzie należy je wyrzucać, aby było to zgodne z prawem i bezpieczne dla środowiska? (więcej…)

Kwestie dotyczące recyklingu odpadów są stale nagłaśniane w mediach. Nie ma w tym nic dziwnego – z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci, co stwarza realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jednym z większych problemów w tej materii są bez wątpienia tworzywa sztuczne, które rozkładają się przez wiele lat. Właśnie dlatego warto dbać o to, aby trafiały do recyklingu. Jakie korzyści wiążą się z takim rozwiązaniem? (więcej…)

Konieczność segregacji odpadów to obowiązek każdego z nas. Odpowiedzialne sortowanie śmieci, które pozwala na ich ponowne wykorzystanie, ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej planety. Właśnie dlatego w naszej firmie zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych w Warszawie kładziemy duży nacisk na to, aby zarówno osoby prywatne, jak i firmy miały coraz większą świadomość na ten temat. Jedną z bardziej problematycznych kwestii jest segregacja odpadów BIO. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, czym są i jak je wyrzucać. (więcej…)

Decyzja o remoncie zwykle wiąże się z koniecznością zaplanowania działań. Mowa tutaj o zakupie odpowiedniej ilości materiałów, które będą potrzebne do przeprowadzania prac czy znalezieniu ekipy remontowej w razie potrzeby. Oprócz tego warto też mieć na uwadze, że zmiany w mieszkaniu czy domu zwykle idą w parze z bałaganem. Co ważne, powstały gruz i inne odpady nie mogą trafić do tradycyjnego pojemnika na odpady. Co w takim razie można zrobić z tego typu śmieciami? (więcej…)

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o konieczności recyklingu odpadów. Segregacja jest ważna głównie ze względu na środowisko naturalne, które nie jest w najlepszej kondycji. Oprócz wynajmu kontenerów na odpady budowlane czy pojemników dedykowanych konkretnym rodzajom śmieci na popularności zyskują także skupy. Mowa tutaj przede wszystkim o skupach metali. Warto jednak wiedzieć, co można do nich zanieść, a czego nie można się pozbyć w ten sposób. W dzisiejszym wpisie wskażemy metale, które nie podlegają skupowi. (więcej…)

Przedsiębiorcy mają wiele obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach związanych ze sprawami księgowo-kadrowymi, ale również o odpadach. Chodzi tutaj o BDO, czyli tak zwaną Bazę Danych Odpadowych. Od 1 stycznia zmieniały się zasady dotyczące jej prowadzenia. Właśnie dlatego warto zapoznać się z nowymi zasadami, a także dowiedzieć się, kto właściwie musi ją prowadzić i w jakim celu należy to robić. (więcej…)

Obecnie pozbywanie się odpadów wiąże się z koniecznością przestrzegania coraz to nowszych przepisów. Stale zachodzące zmiany mają na celu przede wszystkim ochronę środowiska naturalnego i usprawnienie procesów związanych z recyklingiem. Jedną z sytuacji, w których nie można skorzystać ze zwykłych kontenerów na odpady komunalne, jest remont albo prace rozbiórkowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o gruz, który jest wówczas generowany. Co stanowią przepisy na ten temat i co należy zrobić z gruzem budowlanym? (więcej…)

Odpady są jednym z poważniejszych problemów, jeżeli chodzi o stan środowiska naturalnego. Z tego powodu możemy zauważyć coraz większy nacisk, który jest kładziony na recykling oraz ponowne wykorzystywanie surowców. Jednak oprócz tego w wielu gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach generowane są również odpady, które nie powinny trafić do tradycyjnych kontenerów i trzeba je utylizować w odpowiedni sposób, aby nie zaszkodzić środowisku naturalnemu. Które odpady są największym zagrożeniem dla środowiska i jak możemy sobie radzić z tym problemem? (więcej…)

Zastanawiałeś się kiedyś jaką drogę przechodzi plastikowa butelka PET?

A czy wiedziałeś, że zanim wrzucisz pustą butelkę do żółtego kosza powinieneś najpierw odkręcić jej zakrętkę?

Jeśli tylko to zrobisz prawidłowo zagwarantujesz jej kolejne życie. Butelka z segregacji trafi do sortowni, następnie dostarczona zostanie do zakładu przetwarzającego butelki na rPET. Przedostatnim etapem będzie fabryka preform, gdzie przeprowadzi się szczegółową kontrolę jej jakości. W końcu przebadana preforma trafi do rozlewni wody, a tam uzyska kształt butelki i zapełni się czystą wodą. Wystarczy, że wrzucisz butelkę do odpowiedniego kosza, by mogła ruszyć w dalszą podróż i być może ponownie trafić w Twoje ręce. To takie proste 🙂

Zobacz jak wygląda cały proces.

W dzisiejszych czasach ekologia przybiera wiele form. Mówi się nad wyraz dużo o problemie zanieczyszczonych mórz i oceanów, a zapomina się, o tym co dzieje się na ziemi – czyli w środowisku, w którym na co dzień żyjemy. Przeciętny Polak generuje rocznie aż 325 kg odpadów komunalnych! Co się dzieje ze śmieciami, które produkujemy? Istnieją 4 podstawowe zasady postępowania z odpadami zgodnie z poniższą hierarchią:

  • OGRANICZ – (najważniejsza zasada) czyli produkuj ich możliwie jak najmniej, np. ograniczając liczbę jednorazowych torebek.
  • WYKORZYSTAJ – czyli wykorzystaj je ponownie bez ich wyrzucania, np. wykorzystaj puste opakowania do przechowywania żywności.
  • ODZYSKAJ – czyli to czym zajmują się na co dzień sortownie. Przetwarzanie odpadów, aby zmaksymalizować recykling, czyli np. aby plastikowa butelka mogła nam w przyszłości posłużyć jako nowy produkt.
  • ZESKŁADUJ – w tym wypadku odpad trafia po prostu na składowisko, czyli tzw. wysypisko.

Warto zaznaczyć, że obecnie tylko 26,2% naszych odpadów trafia do recyklingu. Pozornie mało, jednak i tak taki wynik jest możliwy dzięki sortowniom, które minimalizują ilość odpadów poddanych składowaniu. Ta metoda przetwarzania umożliwia ich recykling, gdyż inaczej odpady trafiłyby na składowiska i rozkładały się tam przez dziesiątki lub setki lat. Przykładem jest butelka PET która rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Obecnie sortownie mogą się pochwalić wysoką technologią, są zautomatyzowane i nowoczesne, wykorzystywane są w nich systemy laserowe, czy optoseparatory umożliwiające automatyzację pracy. Przetworzenie odpadów trwa dosłownie kilka dni. Przykładem takiej sortowni jest zakład Lekaro w Woli Duckiej. Ktoś mógłby się spytać, po co nam sortownie, skoro odpady sortujemy już w domach na 5 różnych frakcji? Niestety jakość segregacji jest (co tu ukrywać) na niskim poziomie, przez co w workach na selektywne odpady jest mnóstwo rzeczy które tam znaleźć się nie powinny. Równocześnie w odpadach zmieszanych wciąż znajduje się dużo surowców wtórnych. Dlatego właśnie odpady, nawet wstępnie przez nas w domach przesortowane muszą być oczyszczone i podzielone w sortowni pod względem materiału czy nawet koloru, tak by mogły zostać przekazane do konkretnego recyklera, czyli podmiotu, który wytworzy z nich nowy produkt. Przykładowo zawartość worka niebieskiego (na papier) musi zostać podzielony w sortowni na co najmniej 3 frakcje (karton, papier, gazeta), a zawartość żółtego worka (tworzywa sztuczne i metal) na co najmniej 10 frakcji w tym: metale żelazne, aluminium, butelki PET w podziale na 4 kolory (niebieski, zielony, transparentny i pozostałe), opakowania PP (np. po margarynach), opakowania PS (np. po jogurtach), opakowania HDPE (np. po środkach czystości), tetrapacki tzw. opakowania wielomateriałowe (np. po mleku czy sokach).

Dzięki szybkim procesom przetwarzania w sortowniach nie dochodzi do magazynowania odpadów, a tym samym do powstawania uciążliwości odorowych. Większość procesów zachodzi w zamkniętych halach z systemem oczyszczania powietrza zamontowanych na kominach wentylacyjnych. Niektóre sortownie są również wyposażone w kompostownie odpadów zielonych i bioodpadów. Procesy kompostowania tych pierwszych, pozwalają na ich recykling w postaci wytworzenia nawozu. Są one prowadzone w zamkniętych bioreaktorach co pozwala na ograniczenie wszelkich emisji, w tym odorów. Dzięki kompostowni proces zachodzi w zamkniętych warunkach, o wiele szybciej niż w naturalnym środowisku czy na składowisku. W innym wypadku odpady te gniłyby i rozkładały się na składowiskach przez dłuższy okres, mogąc powodować niekontrolowane uciążliwości zapachowe. Dzięki pracy sortowni i odzyskowi obniża się również opłaty dla mieszkańców, ponieważ wpływ ze sprzedaży odzyskanych surowców czy nawozu zmniejsza cenę zagospodarowania. Sortownia ogranicza także ilość odpadów skierowanych na składowiska (składowanie jest jedną z najdroższych form przetwarzania odpadów). Co więcej sortownia zlokalizowana na terenie danej gminy umożliwia ograniczenie kosztów transportu odpadów, co również przekłada się na niższe opłaty dla mieszkańców.

Mimo tego, według Głównego Urzędu Statystycznego aż 41,6% odpadów jest składowana, czyli trafia na tzw. wysypiska śmieci. Niestety ten duży wynik nie służy ani nam, ani Ziemi. Obecność składowisk wiązać się może z dużą uciążliwością dla otoczenia np. odorami. Co więcej wysypiska nie zajmują się recyklingiem. Odpady nie są na nich przetwarzanie, a jedynie trwale składowane: rozkładają się dziesiątki lub setki lat, jak np. wspomniana wcześniej butelka PET. Jak wygląda jej życie na składowisku? Zostaje przysypana ziemią i rozpoczyna się proces jej długotrwałego rozkładu. W następstwie powstaje tzw. gaz składowiskowy, który charakteryzuje się intensywną wonią. Dodatkowo, jeśli składowiska są źle odgazowane mogą powodować niekontrolowaną emisję tego gazu i uciążliwości odorowe. Co więcej powierzchnia składowisk jest z reguły bardzo rozległa (nawet kilkanaście hektarów), a ponadto nie mogą być wykorzystywane przez 50 lat po ich zamknięciu. Warto zatem pamiętać, że dzięki sortowniom możemy ograniczyć ilość odpadów na składowiskach, a przy tym ograniczyć uciążliwość dla środowiska.

Składowiska czy sortownie nie należą do pożądanej infrastruktury danej okolicy, natomiast należy pamiętać, że tego typu zakłady są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całej społeczności. Podobnie jak urząd gminy czy oczyszczalnia ścieków muszą powstać na danym terenie. Brak możliwości zagospodarowania odpadów przyczyniłby się do ich zalegania przed naszymi domami powodując zagrożenie sanitarne i intensywne problemy odorowe. W innym wypadku musiałyby być kierowane do odległych zakładów, co z uwagi na wysokie koszty transportu, przekładałoby się na ogromne zwyżki opłat dla mieszkańców. Im dalej odpad jest przewożony tym bardziej cierpi na tym środowisko, a to przez tzw. ślad węglowy.

Segregacja odpadów przez lokalne sortownie przekłada się na wymierne korzyści dla nas wszystkich, zarówno te ekologiczne, jak i finansowe. Sortownie możliwie jak najmniej obciążają środowisko, a także stawiają na maksymalizację odzysku surowców (1 tona odzyskanej makulatury to aż 17 uratowanych drzew!). Współcześnie dąży się do tego, aby jak największa ilość odpadów wytwarzanych przez nas każdego dnia, została przetworzona i odzyskana, tak by nie zalegała setki lat na składowiskach będąc obciążeniem dla otoczenia i środowiska. Pamiętajmy zatem, że składowanie jakichkolwiek odpadów powinno być jedynie ostatecznością.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o środowisko naturalne jest segregacja odpadów. Obecnie przepisy w tym zakresie są coraz surowsze, dzięki czemu możemy ponownie wykorzystywać duże ilości śmieci. Warto traktować recykling nie tylko jako obowiązek, ale również przysługę dla środowiska. W dzisiejszym wpisie omówimy, jakie korzyści płyną z segregowania śmieci i dlaczego warto to robić.

Jakie korzyści dla środowiska przynosi sortowanie śmieci? 

Najważniejszą korzyścią, która płynie z sortowania odpadów komunalnych czy budowlanych, jest oczywiście wsparcie środowiska naturalnego. Recykling papieru czy tworzyw sztucznych pozwala na ponowne wykorzystanie tych surowców. Nie każdy wie, że do wyprodukowania tony papieru potrzebnych jest aż 17 drzew.

Dzięki wrzucaniu kartonów czy innych elementów do odpowiednich kontenerów można pozyskać surowce, które będą ponownie wykorzystane, a papier, który zostanie z nich wytworzony, trafi ponownie do klientów bez konieczności wycinki wielu drzew. Ponadto segregacja przyczynia się też do zmniejszenia ilości śmieci, które trafiają do zbiorników wodnych, lasów czy miast i zagrażają życiu wielu zwierząt. Warto podkreślić, że odpady, które zostały posegregowane, łatwiej poddać recyklingowi. Właśnie dlatego na stan środowiska naturalnego ma wpływ każdy z nas.

Dlaczego dzięki segregacji śmieci można zaoszczędzić? 

Wiele osób podchodzi sceptycznie do segregacji śmieci i uważa tę czynność za uciążliwy obowiązek. W rzeczywistości jednak należy zwrócić uwagę na to, że to nie tylko krok do poprawy kondycji środowiska naturalnego, ale również oszczędność pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ stawka za odbiór odpadów segregowanych jest niższa niż w przypadku tych, które są nieposegregowane.

Oprócz tego produkcja nowych elementów, do której wykorzystywane są śmieci odbierane przez firmy świadczące usługi odbioru surowców wtórnych, wymaga mniejszej ilości energii, a co za tym idzie – wiąże się z wydawaniem mniejszej ilości pieniędzy niż w przypadku produkcji butelek czy opakowań powstających z surowców pochodzących ze środowiska naturalnego.

Możemy wyróżnić szereg śmieci, które nie powinny trafiać do kontenerów na odpady komunalne z uwagi na to, że zagrażają środowisku naturalnemu. Mowa tutaj między innymi o gruzie czy innych odpadach budowlanych, które są generowane podczas przeprowadzania prac remontowych albo rozbiórkowych. Wówczas konieczny jest wynajem specjalnego kontenera na odpady budowlane, w którym będzie można bezpiecznie gromadzić śmieci, a następnie zlecić ich wywóz. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając takie pojemniki? (więcej…)

Firmy, które zajmują się odbiorem, transportem i utylizacją odpadów, muszą stosować się do coraz nowszych zasad, które zmieniają się przede wszystkim ze względu na stale rosnącą potrzebę dbania o środowisko naturalne. Jednym z elementów, które muszą być transportowane w określonych warunkach, są osady komunalne. Co się do nich zalicza i w jaki sposób muszą być przewożone? (więcej…)

Masz pytania?
Skontakuj się z nami!