Aneks kuchenny. Wyburzanie ściany a gruz.

wyburzenie ściany

W nowoczesnym budownictwie odchodzi się od oddzielnych kuchni. Coraz częściej są one zastępowane przez tzw. aneksy kuchenne. I nic dziwnego: otwarta kuchnia daje możliwość zabawiania gości podczas przygotowywania posiłków, a zaparzenie wieczornej herbaty nie zmusza do oderwania się od oglądanego właśnie filmu. Dlatego też wiele osób mieszkających w starym budownictwie decyduje się na wyburzenie ściany dzielącej kuchnię i pokój dzienny, aby mieszkanie było bardziej ergonomiczne i nabrało nowoczesnego sznytu. Co warto wiedzieć o wyburzeniu ściany?

Zgoda z administracji

Na wyburzenie ściany powinniśmy uzyskać zgodę z administracji. Może bowiem okazać się, że ściana, którą chcemy usunąć, jest ścianą nośną utrzymującą konstrukcję budynku. Jej wyburzenie mogłoby więc doprowadzić do tragedii. Jeśli administracja wyrazi zgodę na remont, musimy przeprowadzić go zgodnie z przepisami prawa i regulaminem danego bloku.

Cisza nocna i wywóz gruzu

Wyburzanie ściany generuje sporo hałasu i brudu. Pamiętajmy więc, że prace musimy kończyć przed godziną ustalonej na osiedlu ciszy nocnej. Na nowych osiedlach, chociaż cisza nocna obowiązuje od 22:00, często regulamin określa, że głośne prace remontowe i budowlane należy kończyć np. przed 19:00. Warto poznać lokalne zasady, aby nie narazić się sąsiadom. Pamiętajmy też, że podczas remontu z naszego mieszkania będzie się bardzo pylić, a nawet z wyburzenia małej ściany uzyskamy kilka worków gruzu. Na dzień wyburzania powinniśmy więc zamówić kontener na śmieci, do którego będziemy usuwać gruz w workach. Gruz to odpad, który poddaje się recyklingowi. Wyrzucanie go do zwykłych koszy na śmieci grozi wysoką grzywną. Zanim zadzwonimy do firmy, która odbierze od nas kontener, zastanówmy się, czy przy okazji remontu nie chcemy usunąć z mieszkania starych mebli, czy innych przedmiotów wielkogabarytowych, lub starej pralki (tzw. elektrośmieci). Firma odbierająca od nas gruz również profesjonalnie się nimi zajmie. Po odebraniu kontenera wypada też umyć klatkę schodową, jeśli zabrudziliśmy ją, wynosząc gruz.