Jak produkować mniej śmieci? Porady i sugestie

generować mniej odpadów

Rocznie przeciętny Kowalski produkuje około 315 kg śmieci. Choć ilość ta jest bardzo duża, to Polacy wcale nie przodują w tej klasyfikacji. Niechlubnymi rekordzistami w Europie są bowiem Duńczycy, którzy wytwarzają ich ponad 780 kg. Nie oznacza to jednak, że jako naród powinniśmy spocząć na laurach. W czasach gdy kluczowym problemem są zanieczyszczenie środowiska i globalne ocieplenie, warto wdrożyć kilka praktyk, które pozwolą produkować jak najmniej odpadów.

Filozofia zero waste

Trend zero waste narodził się już w latach 70-tych XX wieku, jednak globalny rozgłos zyskał na początku XXI wieku. W naszym kraju idea ruchu stała się bliska zwłaszcza w ostatnich latach. Na czym dokładnie polega? Przede wszystkim na dążeniu do ograniczenia produkcji odpadów do minimum. „Zero” to jednak górnolotny cel, dlatego większości osób przydadzą się bardziej przyziemne wskazówki, które praktycznie bez wysiłku pozwolą na ograniczenie ilości generowanych śmieci.

Korzystaj z własnych siatek

Plastikowe reklamówki na zakupy to spory problem. Czas ich użytkowania wynosi około 15 minut, a następnie trafiają do kosza. Alternatywą jest wielorazowa torba, która nie tylko będzie sprzyjała środowisku, ale będzie również tania w użytkowaniu (pamiętajmy, że zazwyczaj za siatki jednorazowe również musimy płacić).

Używanie do picia wody z kranu

By spełnić normę nawodnienia (1,5 litra płynów dziennie), w każdym tygodniu trzeba zużyć aż 7 plastikowych butelek, co oznacza 28 butelek miesięcznie na jednego członka rodziny. To ogromna ilość odpadów, której powstawaniu można zapobiec pijąc wodę z kranu. W dużych miastach woda jest uzdatniana, choć dodatkowo można wykorzystać dzbanek ze specjalnym filtrem. Nie tylko ograniczymy w ten sposób produkcję śmieci, ale również sporo oszczędzimy, gdyż woda z kranu jest zdecydowanie tańsza.

Kupowanie produktów na wagę do własnych siatek

Plastikowe opakowania na artykuły spożywcze to poważny problem, który również można próbować ograniczyć, np. dzięki kupowaniu produktów na wagę. Coraz więcej dużych sieci sprzedażowych daje tę możliwość, powstaje również sporo mniejszych sklepów oferujących taki sposób zakupu.

Metod na generowanie mniejszej ilości śmieci jest naprawdę wiele i znaczna część nie wymaga gruntownych zmian w stylu życia, dzięki czemu ich wdrożenie jest bardzo proste.