Które rodzaje odpadów rozkładają się najdłużej?

śmieci na plaży

Ekolodzy biją na alarm – degradacja środowiska naturalnego postępuje coraz dalej i jest rosnącym zagrożeniem dla ludzi. Mimo to wielu z nas wciąż nie segreguje odpadów, przyczyniając się do jego zaśmiecania i obniżając ilość odzyskiwanych surowców wtórnych. Sprawdźmy, które z wyrzucanych przez nas śmieci potrzebują najwięcej czasu, by się rozłożyć.

Jak długo mogą rozkładać się śmieci?

Z roku na rok generujemy coraz więcej odpadów, które nie mogą zostać wtórnie przetworzone. Stąd konieczność nieustannej eksploatacji surowców naturalnych, a także coraz większe zanieczyszczenie środowiska. To ostatnie stanowi szczególne zagrożenie ze względu na to, że niektóre z odpadów rozkładają się przez wiele lat.

  • Szkło – 4000 lat

Produkty ze szkła to zdecydowany zwycięzca w niechlubnym rankingu najdłużej rozkładających się odpadów. Choć materiał ten nie jest toksyczny, nieprawidłowe pozbywanie się wykonanych z niego produktów przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Zwykły szklany słoik rozkłada się nawet przez kilka tysięcy lat. Dzięki mądremu rozdzielaniu śmieci i usługom firmy oferującej odbiór odpadów segregowanych zaradzimy temu problemowi.

  • Plastik – 1000 lat

Produkty plastikowe należą do najtańszych i najłatwiej dostępnych, co przekłada się na ich wysoką popularność. Niestety, skutkiem ubocznym jest tu produkcja śmieci, które pozostają w ekosystemie nawet przez tysiąc lat. Możemy zmniejszyć ich emisję do środowiska, segregując odpady i oddając je do utylizacji – ze względu na swoją uniwersalność plastik może zostać przerobiony na bardzo wiele produktów. Warto również zrezygnować z foliowych toreb na rzecz ich papierowych i płóciennych odpowiedników.

  • Metal – kilkaset lat

Dokładny czas rozkładu produktów metalowych jest uzależniony przede wszystkim od wykorzystanego stopu. Czyste metale na szczęście podlegają korozji, która może skrócić cały proces nawet do dziesięciu lat. Jednak produkty wykonane z materiałów odpornych na rdzewienie – jak np. aluminium – pozostaną w środowisku przez setki lat.

Powyższe dane powinny przekonać każdego o konieczności segregowania odpadów. Jeżeli wydaje nam się to zbyt trudne lub nie wiemy, jakie frakcje wrzucać do określonych pojemników, skorzystajmy z bazy wiedzy zgromadzonej na blogu firmy Lekaro.