Dlaczego trzeba segregować śmieci?

Odbiór odpadów

Sortowanie śmieci stało się ostatnio bardzo modne, a w niektórych miejscach wręcz obowiązkowe. Skoro to tylko śmieci, co za różnica, czy wyrzucimy je w jednym worku czy w kilku? Różnica jednak jest i to naprawdę ogromna. Rzetelne sortowanie śmieci zdecydowanie ułatwia ich recycling tj. ilość odpadów przekazanych zamiast na składowiska, do ponownego zużycia. Poza tym dzięki rozwojowi recyclingu dbamy o środowisko, czyli również i o swoje zdrowie.

Drugie życie śmieci

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele śmieci otrzymuje nowe życie. Świetnym przykładem może być aluminium z odzysku. Aluminium pozyskuje się między innymi ze zużytych puszek i złomu. Te metoda jest około dziesięciu razy tańsza, niż tradycyjne wydobycie aluminium z rudy. Oczywiście producenci napojów w puszkach wolą płacić za surowiec mniej. Dlatego też obecnie około 80% puszek na rynku pochodzi z recyclingu! To rozwiązanie ma same plusy. Pozyskuje się mniej aluminium tradycyjnymi metodami, a co za tym idzie – mniej zanieczyszcza się środowisko naturalne. Dzięki poddaniu śmieci recyclingowi ich stosy nie rosną w zastraszającym tempie i wizja tego, że któregoś dnia „utoniemy” w śmieciach oddala się. Aluminium jest przykładem tylko jednego surowca, który dzięki recyclingowi otrzymuje nowe życie. Podobnie jednak sprawa wygląda wypadku pozostałych tj. np. papier czy szkło.

Jak odzyskuje się surowce?

Za każdym razem, gdy zamawiamy wywóz śmieci,  trafiają one do specjalnych zakładów tj. RIPOK Lekaro, gdzie w razie potrzeby jeszcze raz są sortowane i poddawane obróbce. Każdy zakład posiada specjalistyczne linie recyclingowe, które w określony sposób zajmują się danym surowcem. Linie oczywiście różnią się od siebie. Inaczej przetwarza się przecież szklane butelki, a inaczej gumowe opony. Jednak ich zasada działania jest taka sama: mają wydobyć ze śmieci jak najwięcej surowca tj. metale, plastiki, papier czy szkło. Następnie wysortowane surowce wtórne przekazywane są wyspecjalizowanym recyklerom którzy wytwarzają z nich nowy materiał.