Budowa domku letniskowego. Odpady

Porządki na działce

Wiele osób marzy o własnej działce. Gdy wreszcie uda się kupić upragnioną ziemię, przychodzi czas na budowę domu. Sporo ludzi decyduje się na wykonanie tej czynności w dużej mierze własnoręcznie. Okazuje się wtedy jednak, że o ile sama budowa przebiega w miarę sprawnie, o tyle sterty resztek budowlanych piętrzące się wokół domu zaczynają strasznie szybko rosnąć. Jak poradzić sobie z utrzymaniem porządku na działce?

Przede wszystkim – kontener!

Gdy na naszej działce zaczną pojawiać się pierwsze kupy śmieci, warto poszukać firmy, która specjalizuje się w odbiorze różnego rodzaju śmieci od klientów. Taka firma prawdopodobnie będzie świadczyła również wywóz odpadów budowlanych. Jak wygląda współpraca? Umówionego dnia pracownicy firmy podstawią na naszą działkę kontener o dobranej pojemności. Ustalamy z nimi, czy kontener zabrany będzie za kilka dni o konkretnej porze, czy sami zadzwonimy, gdy będzie już pełen. Jest to o tyle wygodna opcja, że w razie potrzeby możemy od razu poprosić o podstawienie drugiego. Do kontenera możemy wrzucać dosłownie wszystko, poza odpadami niebezpiecznymi. Resztki desek, cegieł, gruz, resztki farb, lakierów, waty szklanej i blach, nadają się do wrzucenia do kontenera. Wejdą tam nawet rzeczy wielkogabarytowe. Możemy więc spokojnie skupić się na budowie domku, bez zamartwiania się o to, czy prawidłowo posegregowaliśmy zupełnie nietypowe śmieci.

Co się dzieje później?

Gdy firma odbierze od nas pełen kontener, zabiera go do swojego zakładu, jaki jest np. zakład w Woli Duckiej, w którym  profesjonalnie gospodaruje się śmieciami. Rzeczy z naszego kontenera zostaną dokładnie posortowane na takie, które można będzie poddać recyclingowi, na materiały szkodliwe dla środowiska, i na te kompletnie bezużyteczne. Pierwsza grupa trafi na specjalistyczne linie recyclingowe, na których dzięki skomplikowanym procesom uda się uzyskać surowce wtórne.